Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ankara Valisi Vasip Şahin ile Altındağ'daki Kavaklı Köyü İlkokulu'nda karne dağıtım törenine katıldı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, iki haftalık yarıyıl tatilinin uzatılacağı iddialarına dair, "Şu an için yarıyıl tatilini uzatmamızı gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değildir."

thumbs_b_c_649212bd0558d724cc61c9a4d31e6346

Öğrencilerle sohbet eden ve hayallerindeki meslekleri soran Bakan Mahmut Özer, tüm öğrencilere yarıyıl tatilinde mutlaka bir kitap okumaları tavsiyesinde bulundu.

Bakan Mahmut Özer, öğretmenler odasında öğretmenlerle bir araya gelerek sohbet etti.

Burada öğretmenlerin taleplerini dinleyen Bakan Mahmut Özer, "Öğretmenlerimiz, her şeyin en iyisine layık, daha iyi şartlarda çalışabilmeleri için var gücümüzle gayret göstereceğiz."

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer: Yarıyıl tatilini uzatmamızı gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değildir

Öğrencilerimizin maske, mesafe ve hijyene riayet etmelerinin katkısı büyük

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, karne dağıtım töreninden sonra okul bahçesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Okullarda 6 Eylül'de başlayan eğitim öğretime bugün itibarıyla iki haftalık ara verileceğini anımsatan Bakan Mahmut Özer, "1,5 yıl aradan sonra kararlı bir şekilde, hiçbir kesintiye uğramadan 81 ilde haftada 5 gün yüz yüze eğitime devam edebilmekten dolayı büyük mutluluk duyuyoruz."

Tüm öğrencileri kutlayan Bakan Mahmut Özer, "Öğrencilerimizin maske, mesafe ve hijyene riayet etmelerinin, 850 bin dersliğimizden kapanan sınıfların 5 ay boyunca yüzde 1'in altında gerçekleşmesine çok büyük katkısı oldu. Bu nedenle bugün dağıtılan karnelerde bazı öğrencilerimizin zayıf notları olsa da biz tüm öğrencilerimizi başarılı buluyoruz."

Sürecin en büyük kahramanları öğretmenlerimiz

Bu sürecin en büyük kahramanlarının öğretmenler olduğunu söyleyen Bakan Mahmut Özer, "Öğretmenlerimiz kararlı bir şekilde 5 ay yüz yüze eğitime devam edebilmek için çok büyük fedakarlık gösterdiler. Her gün maskelerle ders anlatabilmek kolay bir şey değil."

Bakan Mahmut Özer, öğretmenlerin aşılanma oranları toplumun Kıta Avrupası ve farklı ülkelerde haftada 5 gün yüz yüze eğitime devam eden öğretmenlerin aşılanma oranların üzerinde olduğuna dikkati çekti.

Bakan Mahmut Özer, "Öğretmenlerimize hem bu süreçte maskelerle ders anlatma fedakarlıklarından, emeklerinden dolayı hem okullarda kuralların uygulanmasına göstermiş oldukları titizlikten dolayı aşılanma konusunda salgınla mücadelede sergiledikleri örnek davranıştan dolayı şahsım ve Milli Eğitim Bakanlığı adına şükranlarımı sunuyorum."

Bakan Mahmut Özer, sürecin sağlıklı ilerletilmesi konusunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu'na da teşekkürlerini iletti.

18 milyon öğrenciye tatilde "en az bir kitap okuyun" çağrısı

Öğretmenlerden iki haftalık yarıyıl tatilinde öğrencilere ödev verilmemesi yönünde bir ricada bulunduklarını anımsatan Bakan Mahmut Özer, "Öğretmenlerimiz öğrencilerimize yarıyıl tatilinde ödev vermediler. Ama ben öğrencilerimize bir ödev veriyorum, 18 milyon öğrencimizin iki haftalık yarıyıl tatilinde en az bir kitap okumalarını istiyorum."

Gözden kaçırmayın

ÖSYM Başkanı'ndan YÖKDİL açıklaması: İlk kez... ÖSYM Başkanı'ndan YÖKDİL açıklaması: İlk kez...

Toplumda kitap okuma kültürünün geliştirilmesi amacıyla tüm okullara kütüphane yaptırıldığını anlatan Bakan Mahmut Özer, "İki ay gibi kısa bir sürede 16 bin 361 kütüphanesi olmayan okula, kütüphane yaptık.

Tüm kütüphanelerdeki kitap sayısını da 28 milyondan 42 milyona çıkardık. 2022 yılı içerisinde de bu kitap sayımızı, sadece kitap olarak değil dijital olarak da, 100 milyonun üzerine çıkartmayı hedefliyoruz."

Bakan Mahmut Özer, tüm öğrenciler ve öğretmenlere iyi bir tatil geçirmelerini diledi.

Yarıyıl tatilinin uzatılacağı iddiaları

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bir basın mensubunun iki haftalık yarıyıl tatilinin uzatılacağı iddialarına dair sorusu üzerine şunları söyledi:

"Biz bu süreçte bir elektronik takip sistemi oluşturduk, buradaki bilimsel verilere bakarak konuşuyoruz. Şu an için yarıyıl tatilini uzatmamızı gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değildir.

Dolayısıyla hiçbir sıkıntı olmadan, ikinci döneme kaldığımız yerden aynı kararlılıkla, yüz yüze eğitime devam etmek için 7 Şubat'tarihinde okullarımızı açacağız."