Beyin ölümü gerçekleşen hasta 6 kişiye umut oldu

Bursa Çekirge Devlet Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın organları, umut ışığı oldu. Gündoğdu Mahallesi'nde yaşayan 55 yaşındaki Tuncay Turkan, evinde aniden fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Yapılan tetkikler sonucu beyne giden damarlardan birinin tıkanık olduğu belirlenen Turkan, bir hafta yoğun bakımda tedavi gördükten sonra maalesef beyin ölümü gerçekleşti.

Hastanenin Organ Nakil Koordinatörü Tamara Uzun Bal, Turkan'ın oğulları Egemen ve Efe Turkan'a organ bağışı konusunda bilgilendirme yaptı. Aile, daha önce kuzenleri için organ beklediklerini belirterek bilinçli bir şekilde organ bağışına onay verdi. Gerçekleştirilen operasyon sonucu merhumun organları farklı hastanelere sevk edildi: karaciğer Bursa Şehir Hastanesi'ne, sol böbrek ve kornealar Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne, sağ böbrek özel bir hastaneye, kalp kapakları ise İstanbul'da özel bir merkeze.

Bursa Haber ve Son Dakika Bursa Haberleri Bursa Haber ve Son Dakika Bursa Haberleri

Çekirge Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Kemal Kaya, merhumun çocukları Egemen ve Efe Turkan'ı ağırlayarak, duyarlı davranışları sayesinde 6 hastanın yaşama tutunduğunu ifade etti. Organ bağışının önemini bilen aile, organlarıyla altı kişiye umut olmuş oldu.

Egemen Turkan, organ bağışı kararını halalarıyla birlikte aldıklarını ve organ bekleyen bir aile oldukları için duyarlı bir yaklaşım sergilediklerini belirtti. Çekirge Devlet Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Tamara Uzun Bal ise, ailenin daha önce organ bekleyen birisiyle bu süreci yaşamış olmasının, organ bağışına olumlu bir şekilde yaklaşmalarını sağladığını söyledi. Organ bekleyen aile olduğu için ailenin bu kararı pozitif bir şekilde karşıladığını belirten Uzun Bal, ailenin duyarlılığından dolayı onları kutladı.

AW107137_02

AW107137_03