Avrupa Merkez Bankası yarınki toplantısında faiz artırımına kesin gözüyle bakılırken, ana gündemin uygulanması planlanan yeni araçların olması bekleniyor.

ECB'nin, yarınki toplantısında 25 baz puanlık faiz artırımına gitmesi tahmin ediliyor. Yeni araç Aktarım Koruma Mekanizması'nın hangi kapsamda veya nasıl kullanılabileceğine yönelik ip uçları piyasalar tarafından yakından takip edilecek.

avrupa merkez bankası

Rabobank ECB ve Avro Bölgesi Makro Strateji Başkanı Elwin de Groot, yaptığı açıklamada, ECB'nin 2022 yılın ikinci yarısında öngörülenden daha derin bir faiz artış döngüsünü benimsemesi için iyi tasarlanmış bir ayrışmayı önleme aracına ihtiyaç olduğunu söyleyerek, "Bu yeni enstrüman, muhtemelen gösterinin yıldızı olacak bu aracın hayal kırıklığına uğratabileceği konusunda önemli bir risk görüyoruz."

avrupa merkez

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi haftaya yükselişle başladı Borsa İstanbul BIST 100 endeksi haftaya yükselişle başladı

ECB'nin 3 politika arasında çelişkide kaldığını, bu politikaların "parçalanma riski", "enflasyonun yönetimi" ve "piyasa işleyişi" olduğunu bildirdi.

ECB Yönetim Konseyi'nin politikayı normalleştirmek, enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını yükseltmek istediğini, artan büyüme riskleri ile birlikte "şahinlerin" hala bu süreci hızlandırmak istediğini söyledi.

Faiz artışları İtalya için kötü

Elwin de Groot, faiz artışlarının İtalya için kötü bir durum olduğunu söyledi.

Düzgün bir faiz artırımı döngüsüne girebilmek için ayrışmayı önleyici bir araç gerektiğini, ayrışmayı önleme aracının "piyasalara sürekli müdahale, potansiyel olarak piyasaların düzgün işleyişini daha azaltmak" anlamına geleceğini söyledi.

Elwin de Groot, ayrışmayı önleme araçlarının faiz artışları için gerekli olduğunu tam işleyen piyasalar için uyumlu olmadığını söyledi.

Buradan bu sözde politika normalleşmesinin piyasa işleyişiyle uyumlu olmayacağı sonucunun çıkacağını, ECB'nin faiz artışlarına başladığında gerçekten normalleşip normalleşmediğinin merak konusu olabileceğini söyleyen Elwin de Groot, "ECB, politika duruşunu sıkılaştırmaya çalışsa da uygulanabilecek politika bileşimi normalden uzak olabilir."

Elwin de Groot, "Aktarım Koruma Mekanizması" adı verilen bu ayrışmayı önleme aracı konusunda "şahinlerin" biraz ikna edilmesi gerekse de aracın "hafif koşullu" olarak geleceği öngörüsünde bulundu.

ECB'nin faizlerde 25 baz puanlık artış yapmasının beklendiğini aktaran Elwin de Groot, "Son gelişmeler, 50 baz puanlık potansiyel bir artırım konusunda yeni bir tartışmayı tetikleyebilir daha büyük bir artırımın bu noktada avroya daha çok destek sağlayacağından şüpheliyiz."

50 baz puanlık artış eylül ayında olabilir

Commerzbank Kıdemli Ekonomisti  Michael Schubert de "Aktarım Koruma Mekanizması'nın Doğrudan Parasal İşlemlerden (OMT) daha gevşek koşullara sahip olması muhtemeldir."

ECB'nin, Aktarım Koruma Mekanizması kapsamında tahvil satın almak istediği ülkelerin Avrupa Komisyonu'nun ekonomik tavsiyelerine uymasının bir koşul olabileceğini belirten Michael Schubert, "Bunlar, Komisyon tarafından yıllık olarak yayınlanır ve genellikle bir ülkenin iş gücü piyasası ya da emeklilik sistemi gibi yapısal sorunlarını ele alır."

ECB'nin yarınki toplantıda 25 baz puanlık faiz artışına gidebileceğini aktaran Michael Schubert, son zamanlarda artan enflasyon riskleriyle birlikte 50 baz puanlık artışın daha uygun olabileceğini ancak 50 baz puanlık artışın eylül ayında yapılabileceğini söyledi.

"Spreadleri içerecek herhangi bir yeni araç yalnızca istisnai durumlarda kullanılmalı"

Berenberg Başekonomisti Holger Schmieding ise ayrışmayı önlemeyi amaçlayan Aktarım Koruma Mekanizması'yla alakalı ECB Yönetim Kurulu üyeleri arasında keskin tartışmalar olabileceğini bildirdi.

Bundesbank Başkanı Joachim Nagel gibi şüpheci davrananların merkez bankasının uygun bir getiri dağılımının ne olacağına karar vermesinin neredeyse imkansız olduğunu tartışacağı öngörüsünde bulunan Holger Schmieding, "Bu nedenle spreadleri içerecek herhangi bir yeni araç yalnızca istisnai durumlarda kullanılmalıdır."

Yönetim kurulu üyelerinin ayrıca koşulluluk konusunda ısrar edebileceğini söyleyen Holger Schmieding, "ECB desteği alan hükümetlerin orta vadeli mali konsolidasyon ve yapısal reform programlarına bağlı kalmaları talep edilebilir."

Holger Schmieding, ECB üyelerinin yeni aracın piyasaları sakinleştirebileceğini ümit edebileceğini söyledi.