Lufthansa, Air France, KLM ve Brüksel Airlines gibi çeşitli firmalar yeterince yolcu talebi olmayan binlerce seferleri iptal etmek istemelerine rağmen Avrupa Birliği kurallarının buna izin vermemesine tepki gösterdi.

thumbs_b_c_e931456de56d6bdbc490f5293810c66e

18 bin ek ve gereksiz uçuş gerçekleştirmemiz gerekiyor

Lufthansa'nın üst düzey yöneticisi Carsten Spohr, konuyla alakalı yaptığı açıklamada, hava yolu firmalarının sadece slotlarını muhafaza etmek için neredeyse boş olan seferler düzenlemek zorunda kaldıklarını belirterek, yaşanan slot krizinde şirketlere esneklik sağlanmasını istedi.

"Sadece kalkış ve iniş haklarımızı güvence altına almak için 18 bin ek ve gereksiz uçuş gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu iklime de zarar veriyor."

Avrupa Birliği Komisyonu'nun sera gazı emisyonlarını düşürme hedefine katkı sağlamadığını söyledi.

Lufthansa'nın kış döneminde planlı 33 bin seferi salgın ve talep yetersizliği nedeniyle iptal ettiklerini söyledi.

Hollanda firması KLM'nin konuyla alakalı açıklamasında, uçuşları iptal ederek slot hakkını kaybetmek ile yarısı boş olan seferler düzenlemek tercihleri arasında kaldıklarını ve bundan rahatsız olduklarını bildirdi.

Boş sefer düzenlenmesi 'ekonomik, ekolojik ve sosyal' olarak anlamsız

Brussels Airlines Sözcüsü Maaike Andries, "Slot haklarımızı korumak için mart ayına kadar çoğu Avrupa'da 3 bin uçuş gerçekleştirmemiz gerekiyor."

Slot haklarının kaybedilmemesi durumunda bu seferleri iptal etmeyi tercih edeceklerini, boş seferlerin çevreye zarar verdiğine dikkat çekti.

Belçika Ulaştırma Bakanı Georges Gilkinet, sosyal medya hesabından, Avrupa Birliği Komisyonu'na slot mevzuatının yumuşatılmasını talep eden bir mektup gönderdiğini açıkladı.

Slotları korumak için boş sefer düzenlenmesinin "ekonomik, ekolojik ve sosyal" olarak anlamsız olduğunu, Kovid-19 nedeniyle söz konusu kuralların gözden geçirilmesinin önemini gösterdi.

Konuyla alakalı sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan İsveçli genç çevre aktivisti Greta Thunberg de Avrupa Birliği eleştirdi.

"Brüksel Havayolları, havalimanı slotlarını korumak için 3 bin gereksiz uçuş yapıyor. Avrupa Birliği tam anlamıyla bir iklim acil durumu tavrında."

Slot hakkında

Havalimanı işletmecisi ya da ilgili sivil havacılık otoritesi tarafından uçuş yapan hava yolu şirketine tahsis edilen izne slot adı veriliyor.

Normal şartlarda Avrupa Birliği ülkelerinde bir firmanın slot haklarını tutması için havalimanındaki uçuşlarının en az yüzde 80'ini gerçekleştirmesi gerekiyor.

Salgının başlangıcında hava yolu firmaları slot kaybetmemek için boş olarak hayalet seferlerle uçuşlarını sürdürüyordu.

Avrupa Birliği, sıkıntı yaşayan hava yolu şirketlerini rahatlatmak için bir süre bu kuralları askıya almış, daha sonra yüzde 50 düşük slot kullanımına izin vermişti.

Avrupa Birliği Komisyonu, aralık ayında yüzde 50 slot kullanım oranı mart ayı sonuna kadar devam etmesine karar vermiş, bu tarihten 29 Ekim tarihine kadar  slot kullanım oranını yüzde 64 seviyesine yükseltmişti.

Amerika, 26 Mart tarihine kadar slot kullanım kurallarından feragat etti

Amerika Federal Havacılık İdaresi, Kovid-19 salgınını gerekçe göstererek 26 Mart tarihine kadar slot kullanım kurallarından feragat edildiğini duyurdu.

Ülkede, New York'ta Keneddy ve LaGuardia havalimanları ile Washington DC'deki Ronald Reagan Havalimanı olmak üzere sadece 3 havaalanında slot kullanımına dair kurallar uygulanmaya devam etti.

Amerika'da son dönemde kötü hava koşulları ve Kovid-19 salgınında Omicron varyantı nedeniyle binlerce sefer iptal edildi ya da gecikmeli olarak gerçekleştirildi.

Ülkede yeni yılın ilk gününde 2 bin 400 uçuş artan Kovid-19 vakaları ve olumsuz hava koşulları nedeniyle yapılamamıştı.