Avrupa Birliği dönem başkanlığını 1 Ocak'tarihinden itibaren 6 aylığına Fransa devraldı.

thumbs_b_c_1babd93ae58cd8eb47b89face20e6185

Fransız hükümeti, dönem başkanlığında önceliklerini aktarırken Avrupa'nın "gerçekten egemen" olması için çalışacaklarını belirtiyor. Gerçek egemenlik ise Avrupa Birliği çıkarlarını ve değerlerini savunmak için dünyada "var olma" kabiliyeti edinmek olarak tanımlanıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aralık ayında ülkesinin önceliklerini anlatırken "Fransa'nın başkanlığını bir cümle ile özetlemek gerekirse, hedefimiz sınırlarımızın içinde iş birliği yapan Avrupa'dan, dünyada tamamen egemen, kararlarında ve kaderinde özgür olan bir Avrupa'ya geçmek."

Fransa, Avrupa'nın sınırlarını kontrol edebilmesi ve Schengen bölgesinin tekrardan düzenlenmesi gerektiğini savunuyor. Bunun için kriz durumlarında harekete geçirilecek "acil sınır destek mekanizması" kurulması hedefleniyor.

Dönem başkanlığında seçim yapılacak

Fransa, Avrupa Birliği dönem başkanlığını yürütürken aynı zamanda seçimlere gidecek. Fransa Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turu 10 Nisan'da, ikinci turu 24 Nisan'da yapılacak.

Fransa'da yönetimin mart ayından nisan sonuna kadar seçimlere odaklanması ve en az 2 ay boyunca kendi iç gündemleriyle meşgul olması bekleniyor.

Fransa'nın dönem başkanlığı sırasında 17-18 Şubat'ta Brüksel'de Avrupa Birliği-Afrika Zirvesi de gerçekleşecek. Macron, bu konuyu değerlendirirken Avrupa'yı Afrika'daki terörle mücadeleye dahil edeceğini söylemiş, Avrupa ve Afrika arasında bilimsel, kültürel ve akademik göçü destekleyeceğini aktarmıştı.

Fransız dönem başkanlığında yeni iş imkanlarının yaratılması ve işsizlikle mücadeleye önem verilmesi hedefleniyor. Bu çerçevede "Avrupa'nın yenilik, üretim ve istihdam yaratma kıtası" olması için 10-11 Mart'tarihinde Paris'te bir zirve toplantısı gerçekleşmesi bekleniyor.

Dönem başkanlığını Slovenya'dan devralan Fransa'dan sonra Avrupa Birliği dönem başkanı 1 Temmuz 2022 yılından itibaren Çekya olacak.