Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avro Bölgesi'nin haziran ayına dair enflasyon öncü verilerini yayımladı.

Avro Bölgesi'nde mayıs ayından itibaren yüzde 8,1 olan yıllık enflasyon, enerji ve gıda maliyetlerin artmaya devam etmesiyle birlikte haziran ayında yüzde 8,6'ya çıkarak kayıtlardaki en yüksek seviyeye ulaştı.

avrupa birliği-4

Avro Bölgesi'nde mayıs ayında yüzde 8,1 olan yıllık enflasyon, geçen ay yüzde 8,6’a yükseldi. Enflasyona dair beklenti haziran ayında yüzde 8,4'e yükselmesi yönündeydi.

euro-1

Avro Bölgesi'nde enflasyon, haziran ayında aylık bazda yüzde 0,8'e ulaştı.

Kuzu eti fiyatlarına yüzde 25 indirim yapılacak Kuzu eti fiyatlarına yüzde 25 indirim yapılacak

Haziran ayında enflasyonun ana itici gücü, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle keskin şekilde yükselen enerji ve gıda fiyatları oldu.

Avro Bölgesi'nde haziran ayındaki enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında, en yüksek yıllık enflasyon yüzde 41,9 ile enerjide gerçekleşti. Enerjiyi, yüzde 8,9 ile gıda, alkol ve tütün ürünleri, yüzde 4,3 ile enerji dışı sanayi ürünleri ve yüzde 3,4 ile hizmetler izledi.

Enflasyon, haziran ayında Fransa'da yüzde 6,5, İspanya'da yüzde 10, İtalya'da yüzde 8,5, Hollanda'da yüzde 9,9, Belçika'da yüzde 10,5, Estonya'da yüzde 22 ve Litvanya'da yüzde 20,5 seviyesinde ölçüldü.

25 yılın en yükseği

Avro Bölgesi'nde geçen ay enflasyon, verilerin Eurostat tarafından toplandığı son 25 yıldan beri ölçülen en yüksek seviyeye çıktı. Son 7 aydır peş peşe yükselişini sürdüren enflasyonun Avro Bölgesi kayıtları 1997 yılından itibaren tutulmaya başlanmıştı.

Enflasyon, geçen yazdan beri devamlı  artarken geçen aylarda zirve yapmıştı.

Enflasyonda Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) yüzde 2'lik hedefi, şimdiden 4 katından fazla aşıldı.

ECB, haziran ayı başındaki Yönetim Konseyi toplantısında, temmuz ayında 0,25 puanlık faiz artırımına işaret etmişti. Bu, 11 yıl içindeki ilk faiz artışı olacak.

Banka ayrıca, eylül ayında faiz oranlarını daha sert bir şekilde artırabileceğinin sinyallerini verdi. Bu da ana faiz oranının bu yıl bölgede pozitife dönebileceği anlamına geliyor.

Almanya'nın 10 yıllık tahvil faizi, Avro Bölgesi'nde enflasyon verisinden sonra 3,5 baz puan artarak yüzde 1,4 seviyesine çıktı.