Beslenme uzmanları tarafından diyetlerde ve beslenme programlarında sebze ve yağ grubunda geçebilir. Dışı kabuklu, tek çekirdekli ve yeşil renkli bir meyvedir.

resim-2

Avokado Nasıl Tüketilir?

Avokado, tek başına tüketebileceği gibi limon, tuz ve karabiberle tüketilmektedir.Avokado nasıl kesilir, uzunlamasına kesmekle başlar. Çekirdeğine kadar kestiğimiz avokadonun çekirdeğini çıkardıktan sonra dış kabuğundan ayırmak için bir kaşık kullanabilirsiniz. Dilerseniz avokadoyu, henüz kabuğundayken dik olarak dilimleyip kabuğundan ayırabilirsiniz.

Salatalarda, kahvaltılarda, smoothielerde yer alabilen avokadonun kullanım alanları çok çeşitlilik göstermektedir.

resim-4

Avokadonun Faydaları

Farklı yöntemlerle tüketilebilen avokado faydaları ile öne çıkan bir besin. Spor yapan, zayıflamak isteyen, formunu korumak isteyen bir çok kişinin tercih ettiği avokadonun yararları.

Antioksidan miktarı yüksek bir meyvedir. Yağda çözünen yani lipolifik antioksidan bakımından zengindir.

Tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur. İçeriği düşük sodyum, yüksek potasyum sayesinde kalp ve damar sağlığı için faydalı olduğu araştırma sonuçlarında yer almaktadır.

Bünyesindeki düşük şeker oranı ile kilo verme konusunda yardımcı olur.

Sahip olduğu yüksek lif (%25’i liflerden oluşur) sayesinde bağırsak sistemine destekte bulunacak şekilde probiyotik etkisi göstermektedir.

Önemli düzeyde C ve E vitamini barındırmaktadır. Bu sayede vücudunuzun ihtiyaç duyduğu ve bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminleri sunmaktadır.

Yapılan araştırmalar, kolesterol konusunda destekleyici olduğunu göstermektedir.

Doymamış yağ konusunda zengindir.

İçerdiği potasyum, yağ ve lif sayesinde tokluk hissinin uzun sürmesine yardımcı olur.

Demir, çinko, fosfor gibi önemli içeriklere sahiptir.

resim-5

Fazla Avokado Tüketmenin Zararları

Avokadonun zararları var mıdır? özellikler, bünyeden bünyeye farklılık gösterebilir. Bu sebeple bir doktor ve beslenme uzmanı tarafında hazırlanan beslenme programlarına uygun olarak avokado tüketilmelidir.

Hamilelik ve emzirme döneminde tüketilmesi, sağlık uzmanları arasında tartışma konusudur. Bir kesim, tüketilmemesi gerektiğini savunmaktadır.

Fazla tüketmek; ciltte ve ağız içinde kaşıntı, kızarıklık gibi tepkilere yol açabilmektedir.

Üst solunum yolları enfeksiyonu geçiren kişilerin dikkatli şekilde tüketmesi önerilmektedir..

Kolesterol ve karaciğer rahatsızlıkları sorunları olanların doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Latekse alerjisi olanların tüketilmemesi önerilmektedir.

resim-6

Avokado Tarifleri

Avokado kalori ve içerdiği yağlar bakımından, kilosuna dikkat edenler tarafından sıklıkla tüketilmektedir.

resim-3

Avokado Yumurta İkilisi

Avokado ve yumurta doyuruculuk bakımından çok faydalı olmanın yanı sıra tat olarak da birbirine yakışan ikililerden. Omlette peynir yerine avokado koyarak farklı bir tat yakalama.

Bir diğer avokado yumurta tarifi ise şu şekilde; avokadoyu püre haline getirip tuz, karabiber ve tercihe göre pul biberle tatlandırıp bir dilim kepek ekmeğe sürün.Yumurtayı avokadonun üstüne yerleştirin. Birbirini tamamlayan ve eşsiz bir lezzetle avokado kahvaltısı.

resim-7

Avokado ve Salata

Avokado salata içinde çok sıklıkla kullanılan bir meyve. Küçük küpler şeklinde kestiğiniz avokadoyu; mısır, marul, havuç ve maydanoz ile karıştırıp tercihe göre biraz zeytinyağı, tuz, sarımsak ve limon ile hazırladığınız sos ile süsleyebilirsiniz.

Bir başka doyurucu ve lezzetli avokado tarifi ise tavukla birlikte. Yağsız şekilde pişirdiğiniz tavuğu ince ince kesip küp avokado, haşlanmış nohut, yeşillikler, sarımsak, limon ve zeytinyağı ile karıştırarak servise hazır hale getirebilirsiniz.

resim-8

Avokado Smoothie

Gün içinde ara öğün olarak tüketebileceğiniz, hazırlanması çok kolay avokadolu smoothie için tercih ettiğiniz yeşillikleri (ıspanak, maydanoz, nane vb.), elma, muz, armut ve ananas seçeneklerinden birinden bir adet, yağsız süt ve badem sütüne ihtiyacınız var. Tatlandırmak için chia tohumu ve bal da ekleyebileceğiniz ve pürüzsüz olana kadar çektireceğiniz smoothie, doyuruculuğu ile göz dolduruyor.