Dünyanın dört bir yanından turist gelen Antalya, salgın sürecinde "güvenli ve sağlıklı" turizmin adresi oldu.

thumbs_b_c_5a76a44847d5ae5f5c96d6d24414b343

Kültür ve Turizm Bakanlığının önderliğinde, turizm paydaşlarının iş birliğinde hayata geçirilen Güvenli Turizm Sertifika Programı ile seyahat endüstrisinin durduğu noktada turizm hareketini başlatan kent, geçen yılı 3 milyon 410 bin 44 turist sayısıyla kapattı. 2021 yılında salgının gölgesinde giren Antalya, temmuz ayında başlayan hareketlilikle yıl dolmadan 9 milyon 2 bin 217 turist sayısını yakaladı.

Antalya'da turizmcilerin gelecek yılki hedef 2019 yılındaki rakamlara ulaşmak.

Geçen yıla göre yüzde 164'lük artış gerçekleşti

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, hava yoluyla gelen yabancı misafir sayısı 9 milyon 2 bin 217'yi geçtiğini söyledi.

Salgın dönemine göre bu rakamın sevindirici olduğunu dile getiren Ersin Yazıcı, "Geçen yıla göre yüzde 164'lük bir artış gerçekleşti. İyi bir rakam. Özellikle ekim ve kasım ayında 2019 yılın aynı dönem rakamlarını yakaladık."

Ersin Yazıcı, Antalya'da hareketliliğin temmuz ayı itibarıyla başladığını, buna rağmen iyi bir sezon geçirildiğini belirtti. 2021 yılına girerken salgın nedeniyle turizmde belirsizlikler yaşandığını ve net hedefler konulamadığını, o dönemde 9 milyon rakamının bir hayal olduğunu söyledi.

Temmuz ayındaki hareketliliğin tüm turizm camiasını umutlandırdığını söyleyen Ersin Yazıcı, şöyle devam etti:

"Ağustos ayından itibaren 9 milyon rakamının hayal değil, hedef olduğunu gördük. Temmuz ve ağustos ayında hızlı bir şekilde organize olundu ve yükselişe geçildi.

Turizmci arkadaşlarımız 'bundan sonrası iyi.' dediler ve öyle de oldu. Eylül, ekim, kasım çok iyi geldi. Temmuz, ağustos da bir önceki yıla göre çok iyiydi ama sonbahar ayları çok daha iyi oldu."

2022 yılındaki hedef 2019 yılındaki rakamlarına ulaşmak

Vali Ersin Yazıcı, kentin bu dönemde en çok Rusya, Ukrayna, Almanya, Polonya ve Kazakistan'dan konuk ağırladığını söyledi.

İngilizlerin seyahat yasaklaması nedeniyle geç geldiğini, 2022 yılında daha çok İngiliz turist beklediklerini söyledi.

Antalya'ya en çok turistin geldiği yılın 2019 yılı olduğunu ve o yıl kentte 16 milyon turistin ağırlandığını dile getiren Ersin Yazıcı, "Gelecek yıldan turizmcilerle umutluyuz. Kesinlikle rakamların yüksek olacağını değerlendiriyoruz, inşallah 2019'u yakalayacağız, belki de geçeriz."

Turizmcilerle daima iletişim halinde olduklarını, belli periyotlarla toplantılar yaptıklarını belirten Ersin Yazıcı, turizmi çeşitlendirmek, alternatif pazarlar oluşturmak ve mevcut pazarlardan daha çok turist çekebilmek için çalışmalar yaptıklarını söyledi.