Devlet Tiyatrolarından yapılan açıklamaya göre, Özlem Lale'nin yazdığı, İsmet Numanoğlu'nun yönettiği 500 yıl öncesinden günümüze ışık tutan oyun, Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından Altındağ Tiyatro Sahnesi'nde, 9 Kasım Salı günü saat 20.00'de sahnelenecek.

thumbs_b_c_d192d226d7bb1650549d72f3c808b732

Dekor tasarımını Cenk Oral'ın, kostüm tasarımını Özge Akarsu'nun, ışık tasarımını Osman Uzgören'in, müziklerini Gürkan Çakıcı'nın ve dans düzenini Deniz Alp'in hazırladığı oyun, kasım ayının sonuna kadar Altındağ Sahnesi'nde izlenebilecek.

2021_Kasim_AA-26055094

Oyunda, lale soğanlarını kaçak yöntemlerle yurt dışına çıkaranların yakalanması komik bir dille anlatılacak.

2021_Kasim_AA-26055093

Oyun ilk defa Devlet Tiyatroları tarafından sahneye koyuldu

Açıklamaya göre, Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncusu ve yönetmen İsmet Numanoğlu, oyunun ilk defa Devlet Tiyatroları tarafından sahneye koyulduğunu söyledi.

Oyunu modern bir bakış açısıyla değerlendirdiklerini, dansların ve müziklerin çok keyifli olduğunu belirterek, "Oyun her ne kadar Osmanlı döneminde geçse de oyunu geleneksel nüveleri içinde barındıran ama biraz da günümüzün bakış açısıyla, komediyi değerlendirerek, kostüm dekor oyunculuk biçemleri olarak modern bir bakış açısıyla harmanladık."

Cenk Oral'ın oyunun dekor tasarımını yaptığını bildiren İsmet Numanoğlu, şunları söyledi:

"Oyunumuz Osmanlı döneminde geçse de ağır bir Osmanlı dekoru değil hafif, pratik geleneksel Türk tiyatrosuna da gönderme yapan bir dekor. Özge Akarsu gelenekselle moderni birleştirip kostümleri tasarladı.

Rengarenk, ışıl ışıl gülmecesi bol bir oyun oldu. Oyunda, devletin içinden paşalar lale soğanlarının garba satılmasına ön ayak oluyor ve bunları bulup ortaya çıkarmak için dönemin emniyet mensupları gizli soruşturma yapıyor.

Haksızlığa uğrayarak gözden düşmüş eski Böcekbaşı Zülfiyar Efendi'nin hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır. Türlü entrikalarla verilen görevi yerine getirmeye çalışacak Zülfiyar Efendi ve arkadaşları komik durumlara düşüp nihayetinde güzel bir noktaya varacaklar."