Alman hükümeti Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başlamasından sonra ilk defa Ukrayna'ya verdiği askeri malzemenin listesini açıkladı.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, Rusya'nın 24 Şubat 2022 yılında Ukrayna'ya saldırısını dönüm noktası olarak nitelendirerek Almanya'nın bundan birkaç gün sonra Ukrayna'nın meşru savunma hakkı ve savunma kabiliyeti için askeri destek vermeye karar verdiğini söyledi.

almanya

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, Ukrayna'nın ihtiyaç duyduğu sürece bu desteğin devam edeceğini söyledi.

almanyaa

Alman hükümetinin, şimdi askeri alanda verdiği desteği açıklama prosedürünü Amerika gibi en yakın müttefiklerin uygulamasına uyarlama kararı verdiğini belirten Steffen Hebestreit, 21 Haziran 2022 yılından itibaren Alman hükümetinin Ukrayna'ya sağladığı ve sağlayacağı askeri desteğin www.bundesregierung.de/lieferungen-ukraine internet sayfasında yer alacağını söyledi.

ukranya-2

Steffen Hebestreit, bu listenin düzenli bir şekilde güncelleneceği bilgisini paylaştı.

Almanya şimdiye kadar Ukrayna'ya sağladığı bazı silahları açıklamıştı.

Listede, Almanya'nın 500 Stinger füzesi, 100 bin el bombası, 100 makineli tüfek, 16 milyon mermi, 23 bin kask, 178 araç, 1 sahra hastanesi ve 1200 hasta yatağı gibi çeşitli silah ve malzemeleri Ukrayna'ya gönderdiği yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü duyurdu: Son 2 haftada... Dünya Sağlık Örgütü duyurdu: Son 2 haftada...

Almanya gelecekte zırhlı araçlar, kasklar, uzaktan yönlendirilen mayın temizleme araçları, çok namlulu roketatar, Gepard tipi uçaksavar tank ile mühimmat, Iris-T hava savunma sistemi gibi silah ve malzemeyi Ukrayna'ya sağlamayı planlıyor.