Sosyal Demokrat Partili  Aydan Özoğuz, yaptığı açıklamada, göç konusunun Almanya'da birçok insanın hayatında önemli yer tuttuğunu belirterek "Eskiden bir aşağılanma hissi vardı.

thumbs_b_c_3f773f99794a534ecd07b9ab264670dc

Sanki 'ben göçmenim, istediğim yere gelemem' hissi vardı. Bazı gençlerin bu nedenle kendilerini geri çektiği bile oluyor. Ben onlara 'ortaya çıkın, çaba harcayın, her yere gelebilirsiniz' diyordum. Benim seçilmemle bu mesajı bugün burada bir defa daha vermiş olduk." Bu seçimle göçmen kökenlilerin her makama gelebileceklerini göstermiş oldum."

Şeyh Raşid hayatını kaybetti Haberi Yalan çıktı! Şeyh Raşid hayatını kaybetti Haberi Yalan çıktı!

Annemin, babamın görmesini isterdim; maalesef ikisi de vefat etti

Aydan Özoğuz, Federal Meclis Başkanvekili seçilmesinden duyduğu mutluluğu dile getirerek "Yine yeni bir kapı açabildim. Gene bir adım atabildim. Çok mutluyum tabii."

"Almanya'da doğmuş büyümüş, Türk isimli bir bayan olarak; Alman ve Türk biri olarak böyle bir adım atabilmenin çok güzel bir şey olduğunu" belirten Aydan Özoğuz, şöyle devam etti:

"Annemin, babamın görmesini isterdim. Keşke. Onlar bizi buralara getirdi. Maalesef ikisi de vefat etti."

SPD ve diğer parti gruplarından özellikle yabancı kökenli birçok genç milletvekilinin kendisini tebrik ettiğini anlatan Aydan Özoğuz, "Yanıma geldiler, sarıldılar, 'Bizim için çok büyük örneksiniz' dediler.

Gençlerin arasında mesela bugün bir genç yanıma geldi. Babasının Bosnalı olduğunu, beni çok takdir ettiğini söyledi. Bunlar gerçekten çok güzel şeyler."

Aydan Özoğuz, aşırı sağcı Almanya Alternatif Partisinin önde gelen siyasetçilerinden Alexander Gauland'ın geçmişte kendisi hakkında provokatif açıklamalar yaptığının hatırlatılması üzerine, "Çok açıkça AfD'liler bana oy vermedi. Parti yöneticilerinden Bernd Baumann geldi, tebrik etti. Şunu görüyorum ki bir yerden sonra kabul etmek zorundalar."

Genel Kurul'da bundan sonra da provokasyonlar olabileceğine dikkati çeken Aydan Özoğuz, tartışmaların tüzük çerçevesinde olması gerektiğini, herkesin bu konuda daha duyarlı olmasını beklediğini sözlerine ekledi.

Almanya’nın Hamburg kentinde 1967 yılında doğan Aydan Özoğuz, 2001 yılı ve 2008 yıllarında SPD'den Hamburg Eyalet Meclisi üyeliği yaptı.

SPD’den 2009 yılındaki genel seçimlerde Federal Meclis Milletvekili seçilen Aydan Özoğuz, 2013 yılında Almanya'da Göç ve Uyum'dan sorumlu Devlet Bakanlığına getirilen ilk Türk kökenli isim olmuştu.