Göçmenlerin hukuklarını ihlal eden keyfi uygulamalara son verilmeli Göçmenlerin hukuklarını ihlal eden keyfi uygulamalara son verilmeli

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Kudüs'ün tarihini gün yüzüne çıkarmak ve anlamak amacıyla başlatılan 'Kudüs Biyografisi' projesini duyurdu. Projenin, Kudüs'ün zengin geçmişine ışık tutacak geniş bir arşiv belgesi ile tamamlandığında yayın hayatına kazandırılacağını belirten Erbaş, Orta Doğu'da yaşanan problemlerin çözümüne katkı sağlamak amacıyla bu tür çalışmaların önemine vurgu yaptı.

Erbaş, Kudüs'ün tarihi hakkında yapılacak çalışmaların genelde modern Filistin, özelde ise Kudüs tarihine odaklanması gerektiğini ifade etti. Projenin, İslam'ın ilk kıblesi ve kadim şehir Kudüs ile ilgili geçmişe ışık tutacak, aynı zamanda İslam tarihi geleneği içinde Kudüs tarihini ele alacak bir eser olacağını belirtti.

Açıklamasında, Kudüs'ün sadece bir şehir değil, aynı zamanda insanlığın geleceği, dünya barışı ve İslam ümmetinin izzetiyle bağlantılı olduğunu vurgulayan Erbaş, projenin, İslam alemi ve dünya kamuoyunun Kudüs konusundaki farkındalığını artırmasını temenni etti. Projenin tamamlandığında literatüre kazandırılacak en kapsamlı eserlerden biri olmasını umduğunu ifade etti.