Ankara’da yapılan görüşme sonrasında Türkiye ile Amerika heyetleri mutabık olarak kaldıkları ikinci toplantı 16 Kasım’da Pentagon’da gerçekleştirildi.

thumbs_b_c_f5cc1d90cbbff19252a45ce0cc38d0c5

Türkiye-Amerika savunma bakanlıkları arasındaki Yüksek Düzeyli Savunma Grup Toplantısı'na dair Pentagon’dan açıklama yapıldı.

Amerikan heyetine başkanlık yapan Savunma Bakanlığı Müsteşarı Laura Cooper’ın "TSK'nın askeri modernizasyon ihtiyaçlarını tanıdıklarını" söyledi.

"Heyetler, Amerikan  Başkanı Joe Biden ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar arasındaki görüşmelerin üzerine bina edilecek şekilde birçok fonksiyonel ve bölgesel konuyu ele aldı."

Görüşmede terörizm ve Afganistan, Afrika, Güney Kafkasya, Doğu Akdeniz ve Orta Doğu’da güvenlik konularının ele alındı.

Yapılan açıklamada, Laura Cooper aynı zamanda Karadeniz’deki iş birliğini de vurguladı.

"İki taraf aynı zamanda ikili savunma iş birliğini ve uzun ömürlü savunma ilişkimizi ilerletmeye yönelik hedefimizi ele aldılar.

Müsteşar Laura Cooper Amerika’nın NATO’ya destek noktasında Türkiye’nin modernizasyon ihtiyaçlarını tanıdığını yeniden vurguladı."

Milli Savunma Bakanlığından görüşmeye dair açıklamada heyetler arası toplantının olumlu ve yapıcı bir ortamda geçtiği bildirildi.