Amerika'nın batı yakasında biri "yılın en büyük yangını" olarak gösterilen ve hasara yol açan toplam 5 yangın henüz söndürülemedi.

Amerika Orman Servisi Sözcüsü Adrienne Freeman, kuzey Californiya'daki Klamath Ulusal Ormanı'nda kontrolden çıkan yangının ve dün Oregon eyalet sınırının güneyinde yaşanan gök gürültülü fırtınaların büyük bir endişe kaynağı olduğunu söyledi.

amerika yangın

Freeman, "Bu gök gürültüsü kıvılcımları, ateşi her yöne üfleyebilecek sert, düzensiz rüzgarlarla birlikte gelir. Orman yatakları çok kuru ve yıldırımlarla alev alabilir."

yangın-6

Siskiyou ilçesinin kırsalında patlak veren yılın en büyük yangını iki günde 207 kilometrekareden daha çok alanda yayıldı.

California'da cumartesi günü yıldırımların yol açtığı başka bir yangının da Seiad kasabasını tehdit ettiği, dün yakın bir bölgedeki üçüncü yangın nedeniyle 500 evin tahliye edildiği bilgisi paylaşıldı.

Uçağını kaçıranların masraflarını karşılayacak Uçağını kaçıranların masraflarını karşılayacak

California Valisi Gavin Newsom'ın olağanüstü hal ilan ettiği bildirildi.

Hafta sonu, Montana eyaletinin kuzeybatısındaki otlaklarda çıkan yangın 44 kilometrekareye, Idaho'nun Somon-Challis Ulusal Ormanı'ndaki alevler hızla 196 kilometrekarelik alana ulaştı.

Idaho yangınının henüz beşte birlik kısmı kontrol altına alınabildi.