Amerika Ticaret Bakanlığı, nisan ve haziran ayına ait Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verisine dair nihai tahminlerini duyurdu.

Amerika'da GSYH yılın ikinci çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 0,6 azaldı.

abd-16

Söz konusu dönemde GSYH verisi beklentilerle paralel bir seyir izledi.

amerika-13

Ülkenin GSYH verisine dair temmuz ayında yayımlanan öncü verilerde, ekonominin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,9 daraldığı, ağustos ayında yayımlanan ikinci tahminlerde yüzde 0,6 küçüldüğü kaydedilmişti.

thumbs_b_c_dc6536a8aa6aa8245fecb9f7075d1634

Ekonomi teknik olarak resesyonda

Amerika ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,6'lık küçülme kaydetmişti. Ülke ekonomisi, bu yılın ilk çeyreğinin ardından ikinci çeyrekte daralma göstererek teknik olarak resesyona girdi.

Amerika ekonomisindeki daralmada, özel stok yatırımları, konut sabit yatırımları, federal kamu harcamaları ve eyalet ile yerel kamu harcamalarındaki azalma etkili oldu. Aynı zamanda, ihracat ve kişisel tüketim harcamaları arttı.

İkinci çeyreğe ait nihai verilerde, tüketici harcamaları yukarı yönlü revize edilirken, ihracat verisinde aşağı yönlü revizyona gidildi.

Kişisel tüketim harcamalarındaki artış bu dönemde yüzde 1,5'den yüzde 2'ye revize edildi.

Yılın ikinci çeyreğinde kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış ise yüzde 7,1'den yüzde 7,3'e çıkarıldı. Gıda ve enerji harcamalarının hesaplama dışı tutulduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış ise yüzde 4,4'den yüzde 4,7'ye revize edildi.

Geçen yıla ait büyüme verisinde yukarı yönlü revizyon

Borsa güne yükselişle başladı! Direnç seviyesine yaklaştı Borsa güne yükselişle başladı! Direnç seviyesine yaklaştı

Amerika ekonomisinin 2021 yılı büyüme verisi yüzde 5,7'den yüzde 5,9'a yükseltildi.

Söz konusu revizyonla, ülke ekonomisi Kovid-19 salgınından daha önce açıklanandan daha çok güçlü bir toparlanma gösterdi.

Kovid-19 salgının etkisiyle 2020 yılında yüzde 3,4 daraldığı açıklanan Amerika ekonomisinin söz konusu yılda yüzde 2,8 küçüldüğü belirlendi.