Amerikan tarihinin en büyük terör saldırısı 11 Eylül tarihinde 21. yılında, Müslümanlar İslamofobiye maruz kalıyor.

Amerika'nın en büyük Müslüman sivil haklar örgütü Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi Los Angeles Direktörü Hussam Ayloush, 11 Eylül saldırılarının yıl dönümünde açıklamalarda bulundu.

amerika-11

Hussam Ayloush, 11 Eylül saldırılar sonrasındaki yıllarda İslam karşıtları ve medya tarafından devam ettirilen basmakalıp yargıların bir sonucu olarak Müslümanların nefret, zorbalık ve ayrımcılığın hedefi olduğunu söyledi.

CAIR gibi organizasyonların, İslamofobiden beslenen kuruluş ve bireylerin sürdürdüğü açıklamalarla mücadelede büyük adımlar attığını, fakat nefreti körükleyen yanlış bilginin çevrim içi yayıldığını belirtti.

Hussam Ayloush, "Bu yanlış bilgi daha sonra doğru düzgün incelenmeyen okul müfredatlarında, iş yerlerinde, hükümet politikalarında sürdürülebiliyor."

Kovid-19 salgını yakın zamanda bitebilir Kovid-19 salgını yakın zamanda bitebilir

Amerikan tarihinin en büyük terör saldırısı 11 Eylül tarihinden sonra Müslümanların şiddetin hedefi olma tehdidiyle karşı karşıya bulunduğuna dikkati çeken Hussam Ayloush, yanlış bilginin yayılmasıyla mücadele için Müslümanlar haklarındaki gerçek ve doğru anlatıları güçlendirmeye çalıştığını söyledi.

Amerika'da 11 Eylül saldırıları sonrası ırkçılık ve İslamofobi ciddi oranda arttı. Federal Soruşturma Bürosu verilerine göre, ülkede 2000 yılında Müslümanlara yönelik 28 nefret suçu işlendi, saldırıların olduğu 2001 yılında bu rakam 481'e yükseldi.

Amerika finans sisteminin kalbi New York, 11 Eylül 2001 yılı sabahı İkiz Kuleler olarak bilinen Dünya Ticaret Merkezine yönelik terör saldırılarına uyandı. 11 Eylül saldırıları sonucu 19 saldırgan hariç New York, Washington ve Pennsylvania'da toplam 2 bin 977 kişi yaşamını yitirdi.