Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, ülkenin kuzeyindeki ormanlık alanlar ve çevrelerinde çıkan yangınların önlenmesi ve söndürülmesine yönelik çalışmaların devam ettiği söylendi.

orman yangını-9

Siyezen iline bağlı Dağ Kuşçu köyü yakınlarında geniş bir alanda çıkan yangının kontrol altına alındığı, burada soğutma çalışmalar devam ediyor.

yangın-8

47 yıl sonra Ay'a yolculuk... Ay'ın güneyine giden ilk olacak 47 yıl sonra Ay'a yolculuk... Ay'ın güneyine giden ilk olacak

Yangınlarla mücadelenin dağlık arazilerde ve zor koşullarda yürütüldüğü yapılan açıklamada, sıcak ve rüzgarlı havanın yangınların tamamen söndürülmesine engel oluşturduğu söylendi.

Bakanlığa bağlı 200 personelin yer aldığı yangın söndürme çalışmalarında, amfibi uçak ve helikopterlerin de kullanıldığı bilgisi paylaşıldı.

Guba ilinin Goşabulak köyü yakınlarında çıkan yangının da kontrol altına alındığı, Gebele ilinin Abrıh ve Tikanlı köyleri yakınlarında ve Tufandağ arazisindeki, aynı zamanda Haçmaz ilinin Sibiroba köyü yakınlarındaki tarla ve ormanlık alanlarda çıkan yangınların da dün akşam saatlerinde söndürüldüğü bildirildi.

Son 5 günde ülkenin kuzeyinde 5 bin hektar arazinin yandığı kaydedildi.