İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, ilk ayağı İtalya ve Arjantin'de Nisan ayı ve Haziran aylarında gerçekleşen panel serisinin ikinci ayağı, 16 Ağustos tarihinde Fransa'nın başkenti Paris'te yapılacak panelle başlayacak.

iletişim

Özdağ: Erdoğan, seçimleri yabancı seçmen ithaliyle kazandı! Özdağ: Erdoğan, seçimleri yabancı seçmen ithaliyle kazandı!

Paneller sırasıyla 18 Ağustos tarihinde Londra'da, 22 Ağustos tarihinde Oslo'da, 24 Ağustos tarihinde Stockholm'de ve 26 Ağustos tarihinde Amsterdam'da devam edecek.

Bu panelleri, Güney Afrika, Almanya, Güney Kore, Japonya, İspanya ve Rusya'da gerçekleştirilecek paneller takip edecek. Son etkinlik Eylül ayında gerçekleşecek BM Genel Kurulu çerçevesinde New York'ta yapılacak.

Alanında uzman yerli ve yabancı katılımcılarla gerçekleştirilecek panel serisiyle, BM reformuna yönelik Türkiye politikasının küresel ölçekte uluslararası kamuoyu ile buluşturulması hedefleniyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Dünya 5'ten Büyüktür" söylemi ve "Daha Adil Bir Dünya Mümkün" eseriyle somutlaştırdığı BM reformuna yönelik Türkiye politikasının uluslararası toplumda ciddi bir karşılığı olduğunu belirtti.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin BM sisteminin işlevsizliğini ve sadece sembolik değere sahip olduğunu gözler önüne serdiğini, "Panel serisiyle, BM'nin, selefi Milletler Cemiyeti'nin akıbetini yaşamaması için uluslararası sistemin yeniden harekete geçirilmesini ve yeni bir BM ve Güvenlik Konseyi dizayn edilmesi yönünde farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz."

BM'nin meşruiyet, işlevsellik, etkinlik, kapsayıcılık, temsil ve yönetişim sorunlarına dikkat çekileceğini, özellikle BM Güvenlik Konseyi'nde kapsamlı bir reform ihtiyacının bulunduğuna vurgu yapılacağını bildirdi.

İletişim Başkanlığının BM reformu konusunda yoğun bir kamu diplomasi atağı içinde olduğunu, panel serisinin uluslararası alanda ses getireceğine inandığını kaydetti.