Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Almanya'dan bekledikleri hava savunma sistemlerini henüz almadıklarını söyledi.

Volodimir Zelenskiy, savaşın başından beri Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gerçekleştirdiği 3. ziyareti sonrasında Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile ortak basın toplantısı gerçekleşti.

ukranya zelenskiy

Tam üyelik hedefi süreci içerisinde şimdiki önceliklerinin Avrupa Birliği Tek Pazar'ına dahil edilmek olduğunu belirten Volodimir Zelenskiy, bunun büyük bir zafer olacağını söyledi.

Volodimir Zelenskiy, hava savunma sistemleriyle alakalı bir soru üzerine "Alman ortaklara gelince, birkaç sistem bekliyoruz henüz herhangi bir sistem almadık."

Yine de Almanya'ya müteşekkir olduğunu belirten Volodimir Zelenskiy, Almanya'nın söz konusu sistemleri daha erken sağlamış olabileceğini neticede Ukrayna'da sivil kayıpların Almanya değil, Rusya yüzünden verildiğini dile getirdi.

NASA'nın fırlatma üssü de etkilenecek NASA'nın fırlatma üssü de etkilenecek

Volodimir Zelenskiy, bunların temini için görüşmelerin yalnızca Almanya ve Amerika ile sürmediğini, İtalya, Fransa ve İsrail ile de çalışmak konusunda kararlı olduklarını belirterek, "Ama şu ana kadar İsrail'den olumlu bir tepki almadım."

Katılım süreci iyi gidiyor

Von der Leyen de Kiev'de hayatın canlandığını, işletmelerin yeniden faal hale geldiğini gördüğünü belirterek "Sizi askeri başarınız nedeniyle tebrik ediyorum. Pekiştirilmesi gerektiğini biliyorum ama yine de bu bir başarı."

"Katılım süreci iyi gidiyor." ifadesini kullanan von der Leyen, Ukrayna'nın bu konuya çok hız verdiğini dile getirdi.

Von der Leyen, Ukrayna'nın Tek Pazar'a dahil edilmesi için çalıştıklarını aktardı.

Kışın yaklaşması nedeniyle yerinden edilenler için 150 milyon, okulların yeniden inşası için 100 milyon avroluk destek sağlayacaklarını anımsatan von der Leyen, "Bugün Avrupa Parlamentosunun 5 milyarlık fon için olumlu karar almasından memnuniyet duydum. Makrofinansal desteğin geri kalanı için çalışıyoruz. 5 milyar, ekim ortasındaki ilk dilimde dağıtılabilir."

Von der Leyen, savaşın başından beri 8 milyon Ukraynalının Avrupa Birliği, sonrasında 5 milyon geri döndüğünü söyledi.

Avrupa Birliği kapılarının Ukraynalılara açık olduğunu dile getiren Von der Leyen, asıl hedefinin Ukrayna'nın içindeki işletmeleri desteklemek, yeniden kalkınmaya doğrudan fayda sağlamak olduğunu söyledi.

Von der Leyen, Ukrayna'ya sağlanan askeri destek konusunda, "Üye ülkelere bunu tavsiye etmem bile gerekmiyor çünkü hepimiz aynı yaklaşımı paylaşıyoruz.

Ukrayna'yı kendisini savunmak için ihtiyaç duyduğu askeri teçhizatla desteklemenin kesinlikle hayati ve gerekli olduğunu biliyoruz."