Yüksek fiyat ve yanlış bilgilendirmeye karşı da denetimlerde bulunan ekipler, ürün gramajı, fiyat ve irsaliye karşılaştırması, tüketim tarihi ve diğer kurallara uygunluk konularında inceleme yaptı.

Zabıta Müdürü Taner Çelik ve Ticaret İl Müdürü Ferhat Sümer'in de katıldığı denetimlerde, döviz kurundaki düşüşün ürün fiyatlarına yansımasını kontrol etti.

2021_12_afyon28

Alışveriş sepetine farklı ürünler koyarak kasaya giden ekipler, etiket fiyatları ile kasadaki fiyatların eşleşip eşleşmediğini karşılaştırdı. Etiket ve irsaliyelerde fiyat farklılıkları tespit edildiğinde rapor tutularak, Ticaret Bakanlığının ilgili birimlerine gönderiliyor.

Zabıta Müdürü Taner Çelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, alışverişte vatandaşların mağduriyetle karşılaşmamaları için denetimleri sıklaştırdıklarını söyledi.

"Yerel marketlerin vatandaşların yanında olmasını istiyoruz. Yüksek farkı oluşan ürünleri ve raf, kasa fiyatları, etiketsiz ürünleri denetledik. Denetimlerimiz devam edecek."

Ticaret İl Müdürü Ferhat Sümer de vatandaştan fiyatı aşırı artan ürünler ya da usulsüzlükleri Alo 175'e şikayette bulunmalarını istedi.

Adana

Adana'nın Yüreğir ilçesindeki marketlerde kontroller yapan zabıta ekipleri, fiyat ve etiket denetiminin yanı sıra ürünlerin raf ile kasa fiyatlarını da karşılaştırdı.

2021_12_adana1228

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınının tüm dünyada ekonomideki olumsuz etkisinin Türkiye'de hissedildiğini belirtti.

"Cumhurbaşkanımızın 20 Aralık'ta yaptığı açıklamayla Türkiye'de kurun istikrar kazanmasıyla alakalı bir süreç başladı. Çok şükür 1 haftadan beri özellikle kur oynaklığı azalmış durumda.

Dolar olması gereken noktaya doğru gerilemiş durumda. Bu noktada etiketlere yukarı doğru yansıyan fiyatların maalesef doların inmesiyle aşağı yönlü daha az yansıdığına şahitlik ediyoruz. Bu konuyla kamuoyunda ciddi bir farkındalık oluştu."

Kurdaki istikrarı sağlanmasına paralel şekilde vatandaşların günlük ihtiyaçlarını normal fiyatlardan yapmalarını sağlamak için Ticaret İl Müdürlüğü ile işbirliğinde bir denetim sürecine girdiklerini söyledi.

Kocaispir, "İlçemizde tüm marketleri denetliyoruz. Yüreğir'de yaşayan vatandaşlarımız normal olması gereken fiyattan alışveriş yapana, ihtiyaçlarını giderene kadar biz bu denetimleri devam ettireceğiz. Bunun sıkı bir şekilde takipçisi olacağız. Bu konuda çok kararlı olduğumuzu ifade etmek isterim."

Hakkari

Hakkari'de Ticaret İl Müdürlüğü ile zabıta ekipleri, kent merkezindeki marketlerde yüksek fiyat artışına yönelik denetimler gerçekleştiriyor.

Etiket ile kasa fiyatlarını karşılaştıran ekipler, ürünlerin son kullanma tarihlerini ve gramajlarını kontrol etti, iş yeri sahiplerine uyarılarda bulundu.

2021_12_hakkari28

Ticaret İl Müdürü Salih Çiftçi, kentteki marketlerdeki denetimleri sırasında bazı ürünlerde indirim yapıldığını tespit ettiklerini söyledi.

Denetimleri sürdüreceklerini belirten Çiftçi, "Beklentimiz yükselen fiyatların inmesi. Kontrolleri fatura üzerinden yapıyoruz. Faturadaki alış ve satışları değerlendiriyoruz.

Yağ ve süt ürünlerinde indirim olduğunu gördük. Ayrıca ürünlerin fiyatlarını karşılaştırdık. Zabıta ekipleriyle yüksek fiyata yönelik çalışmalarımız devam ediyor."

Sakarya

Sakarya Serdivan Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler, ilçedeki marketlerde sebze ve meyve, temel gıda ürünleri ile temizlik ürünleri başta olmak üzere temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarını, son kullanım tarihlerini ve gramaj değerlerini inceledi.

2021_12_sakarla28

Ekipler, ürün fiyatlarının değişim tarihlerini, raf ile kasada fark olup olmadığını kontrol etti.

Fırınları da denetleyerek iş yerlerinde gramaj, fiyat tarifesi, hijyen ve ruhsat kontrolü yapan ekipler, ilçe genelinde denetimlerini sürdürüyor.

Bartın

Bartın Belediyesi ekipleri marketlerde yüksek fiyat ve etiket denetimi gerçekleştirdi.

Ekipler, işletmelere yüksek fiyatlı ürün satmaları halinde uygulanacak yaptırımlar hakkında bilgi verdi.

Konya

Konya Büyükşehir Belediyesine bağlı çok sayıda zabıta ekibi, kent merkezindeki marketlere giderek, market arabasıyla farklı ürün gruplarından örnekler topladı, gıda ve temizlik ürünlerinin etiketini tek tek kontrol etti.

Etiketsiz bazı ürünleri belirleyerek bunların fiyatlandırılmasını isteyen ekipler, daha sonra ürünlerin raf ve kasa fiyatları arasındaki uyumu denetledi.

Ekipler, yüksek fiyat, yanlış bilgilendirme ve stokçuluğa karşı da denetimlerde bulundu.

İnceleme yapılan bir zincir marketin müdürü Adem Cihan, şarküteri, peynir, süt ürünleri dışında kalan ürünlerin fiyatlarının son bir haftada düştüğünü, bunları da etiketlere hızla yansıttıklarını belirterek, vatandaşların durumdan memnuniyetini dile getirdi.

Kontrol yapılan bir diğer zincir marketin müdürü İsmail Özşamdan fiyatlarda dövizdeki yükseliş sonrası artış yaşandığını söyledi.

Döviz kurunun düşmeye başlamasıyla kendilerinin de fiyatları aşağıya çektiğini, "Müşteri bundan memnun kalıyor. En çok ayçiçeği yağı, zeytin, makarna grubunda devletin verdiği destekle fiyatlar indi.

Tereyağı fiyatı, kaşar peyniri, eski kaşar, bunlarda yüzde 5 ile 10 arasında fiyat düştü. Yağlarda yüzde 15 oranında fiyat indi. 5 litrelik yağ 15 lira indi, 120'ye kadar çıkmıştı. Şimdi 95 liraya kadar geriledi. Fiyatlarımız her gün düşüyor, zam gelmiyor aksine indirim var."

Aksaray

Aksaray'da zabıta ekipleri, marketlerdeki reyonları gezdi, gıda ve temel tüketim ürünlerinde fiyat artışlarından raf ve kasa fiyatları arasındaki uyuşmazlığa kadar birçok konuda detaylı denetimde bulundu.

Yüksek fiyat ve yanlış bilgilendirmeye karşı da denetimlerde bulunan ekipler, ürün gramajı, fiyat ve irsaliye karşılaştırması, tüketim tarihi ve diğer kurallara uygunluk konularında inceleme yaptı.

2021_12_aksaray

Döviz kurundaki düşüşün ürün fiyatlarına yansıyıp yansımadığını kontrol eden ekipler, kurallara uymayan işletmeler hakkında rapor tutarak Ticaret Bakanlığına gönderdi.

Vatandaşlar, marketlerde denetimlerin artırılması gerektiğini, fiyatların çok yükseldiğini anlattı.

Kırıkkale

Kırıkkale Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ile Ticaret İl Müdürlüğü ekiplerince marketlerde fiyat, gramaj ve hijyen denetimi yapıldı.

Denetimlerde, etiket ve kasa fiyatları arasında fark, gramajlarda eksiklik ve hijyen yetersizliği tespit edilen marketler hakkında tutanak tutuldu.
Denetimlerde, bir market görevlisinin görüntü almaya çalışan gazetecilere engel olmaya çalışması nedeniyle kısa zaman gerginlik yaşandı.

Kırıkkale Belediyesi Zabıta Müdürü Koray Arslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, zincir marketlere ve tüm esnafa yönelik tüketiciyi korumak amacıyla denetim gerçekleştirdiklerini söyledi.

Denetimlerde, etiket ile kasa fiyatları kontrolünün yapıldığını, "Ayrıca hijyen koşullarını ve ekmeklerin gramajlarını kontrol ediyoruz. Denetimlerimiz aralıksız devam edecek.

Bir markette bulunan ekmek gramajlarında eksiklik tespit ederek, tutanağımızı tuttuk. Gerekli cezai işlemler yapılacak. Bu konuda zabıta ve Ticaret İl Müdürlüğü olarak çok hassasız."

Kayseri

Melikgazi Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, zabıtaların iş yerlerinde, marketlerde ve alışveriş merkezlerinde fiyat ve gramaj kontrolü yaptıklarını söyledi.

Vatandaşların huzur ve güveni için çalışmalarına devam ettiklerini, ürünlerin etiket ve kasa fiyatlarında değişim yapılması riskinin önüne geçmek için denetim yapıldığını söyledi.

Ürünleri kasaya götüren zabıta ekiplerinin etiket fiyatlarıyla kasa fiyatlarını karşılaştırdığını anlatan Palancıoğlu, "Tüm ekipleriyle vatandaşların huzuru ve güvenliği için sahada olan zabıtalarımız, 7/24 esasına dayalı olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek."

Nevşehir

Ürgüp ilçesinde zabıta ekipleri marketlerde temel gıda ve ihtiyaç ürünlerine yönelik yüksek fiyat ile etiket denetimi gerçekleştirdi.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, ekipler, etiket ve kasa fiyatı karşılaştırması yaptı, ürünlerin son kullanma tarihleri ve gramajlarını kontrol etti.

Van

Tuşba ilçesinde Belediye Başkanı Salih Akman, Başkan Yardımcısı Necati Yertürk'ün de katıldığı denetimlerde zabıta ekipleri, ürünlerin etiket ile kasa fiyatlarını karşılaşırdı.

Ekipler, zincir ve yerel marketler ile bunlara ait depolarda sebze, meyve, gıda ve temizlik ürünleri başta olmak üzere temel ihtiyaç maddelerine yönelik fiyatları inceledi.

Denetimler esnasında seçilen ürünlerin raf ve kasa fiyatlarının karşılaştırmalarını isteyen, ekiplerin fiyat artışına yönelik denetimlerin sürdürdüğünü söyledi.

Vatandaşların mağdur olmaması için gereken çabanın gösterildiğini, "Temel gıda maddeleri, temizlik ürünleri ile sebze ve meyve başta olmak üzere vatandaşın temel ihtiyaçlarına yönelik ürünleri öne çıkararak denetim yapıyoruz. Bu işin takipçisi olacağız. Bunu için ekiplerimiz denetimlerine ara vermeden devam edecek."

Muş

Muş Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler de ürünlerin fiyatların artırılarak haksız kazanç elde edilmesini engellemek için denetimlerini sürdürüyor.

Denetimlerle ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Feyat Asya, ekiplerin marketlerde etiketleri inceleyip yüksek oranda fiyat artışı yapılıp yapılmadığını tespit etmeye çalıştığını söyledi.

Ekiplerin işletmelerdeki rutin kontrolleri yaptığını aktaran Feyat Asya, şöyle konuştu.

"Haksız kazanç elde etmek üzere çeşitli ürünlerde fiyat artışı yapmak isteyenlerle mücadelemizi aksatmıyoruz. Zabıta ekiplerimiz ilgili kurumlarla koordineli şekilde bu çalışmalarını sürdürüyor.

İşletmeler ve marketler belirli aralıklarla denetleniyor. Özellikle son zamanlarda kur üzerinden bahaneler üretip yüksek fiyat artışı yapanlara taviz vermeyiz.

Ürünlere yüksek fiyatlar uygulayan ya da yerli ürün logosu kullanmayan işletmeler hakkında gerekli cezai işlemler yapılıyor. Esnafımızın bu hassasiyetleri göz önünde bulundurması gerekiyor.

Misafirperverliğiyle, dürüstlüğüyle hak ve hukuk konusundaki titizliğiyle bilinen esnafımızın bu tarz girişimde bulunmayacağını umut ediyorum. Her şeye rağmen denetimlerimizi devam ettireceğiz. Vatandaşlarımızın hakkını korumak boynumuzun borcudur."

Edirne

Edirne Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Ticaret Müdürlüğü ekipleri marketlerde temel gıda ve ihtiyaç ürünlerine yönelik yüksek fiyat ile etiket denetimi gerçekleştirdi.

Ekipler marketlerdeki reyonları gezdi, gıda ve temel tüketim ürünlerinde fiyat artışlarından, raf ve kasa fiyatları arasındaki uyuşmazlığa kadar birçok konuda detaylı denetimde bulundu.

Yüksek fiyat ve yanlış bilgilendirmeye karşı da denetimlerde bulunan ekipler, ürün gramajı, fiyat ve irsaliye karşılaştırması, tüketim tarihi ve diğer kurallara uygunluk konularında inceleme yaptı.

Edirne Zabıta Müdürü Mustafa Zogo, kanunun verdiği yetki çerçevesinde denetimler yaptıklarını söyledi.

Kentteki işletmelerde fiyat etiket denetimi yaptıklarını anlatan Zogo, "Satışa sunulan ürünlerin bizim satış fiyatını ve etiketlerin mevzuata uygunluğunu denetledik.

Ayrıca satışa sunulan ürünlerin raf fiyatı ve kasa fiyatını değerlendirdik. Yine bazı ürünlerde yüksek fiyat artışları olduğunda sevk irsaliyesi ve faturalarını isteme suretiyle bunların tespitlerini yapıp gerektiğinde ticaret il müdürlüklerine bildirmekteyiz."

Edirne'de fiyat artışlarına yönelik şikayetler aldıklarını yüksek fiyatlarla satış tespiti olmadığını söyledi.

Keşan ilçesinde de ekipler marketlerde satışa sunulan ürünlerin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'da belirtilen genel hususlar kapsamında fiyat, hijyen ve kalite denetimlerini sürdürüyor.

Tekirdağ

Tekirdağ'da Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Ruhsat İşleri Müdürlüğü ve Süleymanpaşa İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince ortaklaşa gerçekleştirilen denetimlerde, marketlerin ruhsat kontrolleri, bağlı oldukları odaların fiyat tariflerine uyulup uyulmadığı ve gıda hijyen şartları ile reyonlarda bulunan ürünlerin son kullanma tarihleri incelendi.

Denetimlere katılan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, işletme sahiplerini işletme sahiplerini kurallara uymaları yönünde uyardı.

Kırklareli

Kırklareli merkez ve Pınarhisar ilçesinde marketlere yönelik yüksek fiyat denetiminde bulunuldu.

Ekipler marketlerde yüksek fiyat artışına yönelik denetimler gerçekleştirdi.

Ürünlerin etiket fiyatları ile kasa fiyatlarını karşılaştıran ekipler, bağlı bulundukları odaların fiyat tarifelerine uyulup uyulmadığını kontrol etti.