MİNİK ÖĞRENCİLER YÖRELERİNİN YEMEKLERİNİ UYGULAMALI TANITTI

 Türkiye'nin farklı bölgelerinden yöresel yemeklerin tanıtıldığı etkinlikte öğrenciler hem şehirler ile ilgili bilgiler verirken, o şehirlere özgü yaptıkları yemeklerinde tanıtımını da gerçekleştirdi.

Etkinliğe Yıldırım İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Nazım Yıldız, Halk Eğitim Müdürü Aziz Sonat, Halk Eğitim Müdür yardımcıları Nadir Oğuz, Aynur Koru katılım sağladı.

ÖĞRENCİLER HEM EĞLENİYOR HEM ÖĞRENİYOR

Proje dahilinde Bursa genelinde ilk ve ortaokul seviyesindeki sınıflarda çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor. Kanuni Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Okçuluk Öğretmeni Erdem Gömleksiz koordinatörlüğünde 15 öğrenci ile birlikte Geleneksel Türk Okçuluğu tanıtımı yapıldı. Düzenlenen etkinliğe 555 öğrenci katılım sağladı.

YÖRESEL HALK OYUNLARI ETKİNLİKLERDE SERGİLENİYOR

Yunus Emre İlkokulu’nda gerçekleştirilen, Türk Halk Oyunları Antrenörü Yavuz Kayacıbaşı koordinatörlüğünde 50 öğrenci ile gerçekleştirilen Bursa ve Aydın yörelerine ait halk oyunlarının sergilendiği etkinlikte 1100 öğrenciye sunum yapıldı. Türk Halk Oyunları etkinliği ile öğrencilere ekip çalışmasının önemi, birlikte hareket etmenin gerekliliğinin öğretilmesi hedefleniyor.

MİNİK ÖĞRENCİLER YÖRELERİNİN YEMEKLERİNİ UYGULAMALI TANITTI

Hasan Öztimur 75.Yıl Anaokulu öğrencileri tarafından memleketlerinin yemeklerini tanıttıkları “Yöresel Yemekler Etkinliği” düzenlendi.  Türkiye'nin farklı bölgelerinden yöresel yemeklerin tanıtıldığı etkinlikte öğrenciler hem şehirler ile ilgili bilgiler verirken, o şehirlere özgü yaptıkları yemeklerinde tanıtımını gerçekleştirdi.

MİNİK ÖĞRENCİLER BAĞLAMA SANATINI UYGULAMA ÖĞRENDİ

Proje kapsamında Yıldırım Halk Eğitim Müzik Öğretmeni Erkan Özer tarafından Arif Nihat Asya İlkokulu öğrencilerine uygulamalı bağlama eğitimi verildi. Türk geleneksel yaşamında önemli yeri bulunana Topuz’un geçmişten günümüze kadarki süreci öğrencilere anlatıldı. Bağlama tanıtıldı. Bağlama solo ve koro şeklinde türküler eşliğinde çalınıp söylendi.Üç bölüm halinde sergilenen etkinlikte  14 Öğrenciden oluşan bağlama korusunu  455 öğrenci dinledi.

Bursa'da Türk Mutfağı Haftası Kutlamaları Bursa'da Türk Mutfağı Haftası Kutlamaları

ALİRIZABEY İMAM HATİP ORTAOKULU ÖĞRENCİLERİN SON KALE ÇANAKKALE OYUNU

Proje dahilinde açılan tiyatro kurslarında eğitim gören öğrencilerin hazırladıkları “Son Kale Çanakkale” oyunu büyük beğeni topladı. Alirızabey İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri ve Türkçe Öğretmeni Gökhan Çakır koordinatörlüğünde ‘Son Kale Çanakkale ‘tiyatro gösterisi düzenlendi. 18 öğrencinin rol aldığı tiyatro gösterisini 410 öğrenci beğeniyle izlendi. Etkinlikle birlikte öğrencilere dramanın önemi vurgulanırken, dramanın kendine güven duyma, bağımsız düşünme ve karar verme becerisini geliştirdiğini, farklı olay ve durumlarla ilgili deneyim kazandırarak yeni davranışlar geliştirmesini sağladığı vurgulandı.

MİNİK ÖĞRENCİLERE UYGULAMALI GELENEKSEL EL SANATLARI EĞİTİMİ

Naz Özdilek İlkokulu öğrencilerine Yıldırım Halk Eğitim Merkezi Resim Öğretmeni Hilal Baydar tarafından ebru sanatı tanıtımı yapıldı. Gerçekleştirilen Ebru Sanatı etkinliğine 750 öğretmen ve öğrenci katılım sağladı.

Proje kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerin yıl boyunca devam etmesi planlanırken, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında gerçekleştirilen sosyal ve kültürel etkinlikler ile öğrencilerde özgüven ve sorumluluk duygularının geliştirilmesi ve yeni ilgi alanları oluşturma, milli ve kültürel değerleri kazandırılması hedefleniyor.