Mısır ve mısır unu tüketiminin fazla olduğu Trabzon'da da çok sayıda seyyar tezgahta süt mısır satılıyor.

Seyyar tezgahlarda haşlanmış ya da közde pişirilerek satılan mısır, yaz aylarında vatandaşların en çok tükettiği sokak lezzetleri arasında yer alıyor.

Satıcıları tarafından koçanlarından çıkarılarak temizlenen mısırlar, kazanlardaki suda 2 saat haşlandıktan sonra satışa hazır hale getiriliyor.

08_Nisan_18_Temmuz_28_AA-28560063

Közlenmiş mısır yemek isteyenler mangaldaki közde hazırlanan mısırları 10-15 dakika bekleyiş sonrasında tüketiyor.

Ortahisar ilçesindeki Boztepe mevkisinde mısır satışı yapan Ümit Şentürk, Trabzon'da yetişen mısırların ağustos ayında hasat edildiği için daha erken hasadı yapılan Adana'dan getirdikleri mısırları sattıklarını söyledi.

Haşlanmış, közde ve bardakta mısır sattığını, "Gelen turistlerimize ve yerli halka hizmet vermeye çalışıyoruz. Buraya gelen turistlere leziz mısır yedirmek, mısırın tadını almaları için çaba sarf ediyoruz."

08_Nisan_18_Temmuz_28_AA-28560065

Lezzetli mısırın sırrının pişmesinden geçtiğini, "Mısırın leziz olması için en az 2 saat suda kaynaması gerekiyor. Karadeniz Bölgesi'ne has mısır çok lezizdir.

Lozan'ın 100. yılında Batı Trakya Türkleri konuşuldu Lozan'ın 100. yılında Batı Trakya Türkleri konuşuldu

Onun tadı, lezzeti farklıdır, dışarıdan gelen mısırın tadı farklıdır. Karadeniz Bölgesi çok yağmur aldığı için, iklimi farklı olduğu için buradaki mısırlar daha güzel yetişiyor.

Mısır bir sokak lezzetidir. Bir balık ekmek gibi sokaklarda insanların tadabileceği leziz bir üründür. Herkese gelip burada mısır yemesini tavsiye ederim."

08_Nisan_18_Temmuz_28_AA-28560070

Salgında düşen satışlarımızı bu yıl telafi edeceğiz gibi

Kentin en işlek bölgelerinden Uzun Sokak'ta satış yapan Mustafa İhtiyar da bu yıl işlerin çok iyi olduğunu belirterek, özellikle yabancı turistlerin alışverişinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Arap turistlerin mısırı sevdiğini, "Onlar daha çok alışveriş yapıyor. Gelen turistlerden memnumuz. Bayağı iyi gidiyor. Salgında düşen satışlarımızı bu yıl telafi edeceğiz gibi. Şu an Bafra'nın mısırlarını satıyorum. Trabzonlular, Karadeniz Bölgesi mısırı sever, onun lezzeti ayrıdır."

08_Nisan_18_Temmuz_28_AA-28560073

Diğer atıştırmalıklara göre çok sağlıklı

Sakarya'dan Trabzon'a gezmeye gelen Ramis Sofuoğlu, mısırı çok sevdiklerini ve her fırsatta tatmaya çalıştıklarını söyledi.

Evde mısır haşladıklarını, "Karadeniz Bölgesi'nin kendisine has kültürü olan bir mısırı var. Çocukluluğumuzdan beri kendimiz de tükettiğimiz için seviyoruz. Çocuklara da alıştırmaya çalışıyoruz.

Sağlıklı lezzetli. Diğer atıştırmalıklara göre çok sağlıklı. Özlemini çektiğimiz bir lezzet. Trabzon'a gelince mutlaka mısır yiyoruz. Kendi kültürümüz olduğu için bazen arıyoruz."

Zuhal Korkutata mısırı çok sevdiğini ve keyifle tükettiklerini belirterek, "En çok haşlanmış mısırı seviyorum. Zamanı geldiğinde, mısır bulduğumuzda evde ben de yapıyorum. Tabii buradaki kadar lezzetli ve doğal olmayabilir ama isteğimizi gideriyoruz evde yapınca."