Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin'in ev sahipliğinde çevrim içi düzenlenen BRICS+ Zirvesi'nde küresel piyasalardaki durumu değerlendirdi.

Vladimir Putin, G-7 ülkelerin son yıllarda ekonomide sorumsuz politika izlediklerini ve bunun küresel enflasyondaki artışa neden olduğunu söyledi.

rusya putin-2

Toplantıya katılan ülkelerin demokratik çok kutuplu düzenden yana olduğunu belirten Vladimir Putin, "Bazıları tarafından icat edilen kurallara göre yaşamak istemeyen devletlerin gelişiminin durdurulması yönündeki girişimler, gayrimeşru yaptırım araçlarının pervasızca kullanılması, Kovid-19'un yarattığı sonuçlarla çarpılarak küresel ekonomideki krizi daha çok kötüleştirdi."

rusya-5

Fransa'da orman yangını: 6 bin hektar alan kül oldu Fransa'da orman yangını: 6 bin hektar alan kül oldu

"Uluslararası finans sisteminin sarsıldığını, üretim, lojistik ve yatırım halkalarının parçalandığını" söyleyen Vladimir Putin, gıda, enerji ve ham madde fiyatlarında artışın özellikle Asya, Afrika, Latin Amerika ve Orta Doğu devletlerin gelişimini etkilediğini söyledi.

Vladimir Putin

Ukrayna'daki savaşın neden olmadığını savunan Vladimir Putin, şöyle konuştu:

"Enflasyonda keskin artış dün yaşanmadı. Bu, G7 ülkelerinin birkaç yıldaki sorumsuz makroekonomik politikası, kontrolsüz emisyon ve teminatsız borçların birikmesinin sonucudur. Tüm bu süreçler, salgının başlamasıyla birlikte daha çok hızlandı. Bu dönemde, ürün ve hizmetlere küresel çapta arz talep büyük ölçüde azaldı."

Gıda piyasalarının dengesinin "ciddi" şekilde bozulduğuna dikkati çeken Vladimir Putin, tahıl fiyatlarındaki artışın gelişmekte olan ülkeleri olumsuz yönde etkilediğini anlattı.

Vladimir Putin, "Ukrayna tahılının Karadeniz'deki limanlar üzerinden sevkiyatının durdurulmasıyla ilgili histeri, yapay şekilde şişiriliyor." diyerek Ukrayna tahılının dünya tahıl pazarındaki sorunları çözebilecek miktarda olmadığını söyledi.

Ukrayna'dan tahılın çıkarılmasını engellemediklerini söyleyen Vladimir Putin, "Ukrayna askerleri, limanları ve yakındaki suları mayınlardan temizlerse, Rusya, tahıl yüklü gemilerin uluslararası sulara serbest şekilde çıkışını sağlamaya hazır."