Yıldırım’da Hizmetin ‘Yolu’ Açık

BURSA BASIN -  Yıldırım Belediyesi kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında, 75. yıl mahallesi 2. cadde devamında bağlantı yolu açıyor.

Yıldırım Belediyesi, ‘2022 Tapu ve Dönüşüm Yılı’ kapsamında imar uygulama çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Yıldırım Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen imar kanunu değişikliğiyle kentsel dönüşümün önündeki yapısal sorunların ortadan kaldırılmasının ardından Yıldırım’daki kentsel dönüşüm hamlesi ivme kazandı.

Bu kapsamda Yıldırım Belediyesi, 75. Yıl Mahallesi’nde özel sektör eliyle gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm projesi kapsamında 17 bina ve 37 bağımsız bölümden oluşan yıkımın çalışmaları başladı.  Yıkım törenine Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Süleyman Çelik, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Setenay Olguner, Yıldırım İlçe Başkanı Ali Erbay, Vakıflar Bölge Müdürü Haluk Yıldız, Yıldırım İlçe Sağlık Müdürü Ferhat Ekinci, meclis üyeleri, muhtarlar ve mahalle sakinleri katıldı.

Yıldırım’da yıllardır plansız göçün beraberinde getirdiği imar ve yapılaşma problemlerinin bir türlü çözülemediği gibi adeta bir keşmekeşe dönüştüğünü aktaran Yıldırım Belediye başkanı Oktay Yılmaz, “Bugün geldiğimiz noktada bu durum adeta bir kangrene dönüştü.

İlçemizde sosyal yaşantı alanlarından yoksun ulaşım imkânları kısıtlı, yaşam kalitesi düşük çöküntü alanları oluştu.  Göreve başladığımız 2019 yılında imar uygulama planlarına kalıcı çözüm bulmak için Ankara’ya gittik. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum ile görüşüp Yıldırım’ın sıkıntılarını ve çözüm önerilerimizi anlattık. Bakanımızın ortaya koyduğu irade ile İmar Kanunu’nun 18. maddesinde değişikliğe gidildi ve yasa değişikliği ile imar uygulama planlarına kalıcı çözüm getirildi.

Yıldırım Belediyesi olarak biz de ilçemizde hizmetin önündeki en büyük engeli kaldırdık. Dün olduğu gibi şimdi de arkadaşlarımızla birlikte Yıldırım’ı geleceğe taşıyacak imar uygulama planlarını hayata geçiriyor, mülkiyet ve tapu sorunlarını çözüyoruz. Bu kapsamda 2022 yılını kentsel dönüşüm ve tapu yılı ilan ettik. İnşallah bu yılın sonuna kadar yaklaşık 30 bin tapu dağıtacağız” dedi. 

YÜZDE 100 GÖNÜLLÜLÜK

Mevlana Mahallesi’nde Türkiye’nin en önemli kentsel dönüşüm projelerinden birini hayata geçirdiklerini aktaran Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, rezerv alan kullanmadan, tamamen yerinde ve yüzde yüz gönüllülük esasına göre gerçekleştirilen Mevlana Kentsel Dönüşüm Projesi’nde çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

Mevlâna Mahallesi’ndeki hak sahiplerimiz 2023 yılının başında sağlıklı, güvenli ve depreme dayanıklı yeni yuvalarına kavuşacaklarını dile getiren Başkan Yılmaz, “Burada yaptığımız çalışma tüm Yıldırım’a rol model olacak. Yıldırım’ın dört bir tarafında, sadece binaları değil yaşamı değiştirecek önemli kentsel dönüşüm planlarımız var. Hem kamu eliyle, hem özel sektör eliyle, hem de kamu-özel sektör ortaklığıyla Yıldırım’ı dönüştürecek ve geleceğe taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

DOĞRU PLAN DOĞRU UYGULAMA

75. Yıl Mahallesi’nde özel sektör eliyle gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm projesinde 17 bina ve 37 bağımsız bölümün yıkımının gerçekleştirileceğinin altını çizen Başkan Oktay Yılmaz, “Yıldırım için yaptığımız her işte ince eleyip sık dokuyarak, yıllar sonrasını da hesaba katarak çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu doğrultuda ‘doğru plan- doğru uygulama ‘ prensibimizle kamu kaynaklarını israf etmeden önemli işlere imza atıyoruz. 2. Cadde’nin, Erdoğan Caddesi’ne bağlanması için 30 metrelik bir yol açmamız gerekiyordu. Bu işi yerine getirebilmek için belediyemizin kasasından yaklaşık 4 milyon liralık bir kamulaştırma tutarı çıkacaktı.

Bugün burada hayata geçirdiğimiz çalışmada da ‘doğru plan-doğru uygulama’ metodunu uygulayarak, yaklaşık 4 milyon liralık kamulaştırma bedelini ödemekten Yıldırım’ı kurtardık. İnşallah bu kaynak Yıldırım ve Yıldırımlılar için başka güzel işlerde kullanılacak. Ben kentsel dönüşüm projesinin tüm Yıldırım’a, 75. Yıl Mahallemize ve hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

YILDIRIM’IN ZOR İŞLERİ KOLAY KILINIYOR

Yıldırım’ın Bursa’nın en zor ilçelerinden birisi olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Süleyman Çelik, “Yıldırım’ın zorluklarını kolay kılmak, daha yaşanabilir, daha ferah Bir Yıldırım ve daha mutlu Yıldırımlılar için gecesini gündüzüne katan bir Belediye Başkanımız var.

Değerli Başkanımız Oktay Yılmaz’a özverisinden dolayı tüm hemşehrilerim adına teşekkür ediyor, başarılar diliyorum” dedi. Mahallede hayata geçirilecek dönüşüm hamlesinin bölgenin değerini arttıracağını belirten 75. Yıl Mahalle muhtarı da Başkan yılmaz ve Yıldırım Belediyesi’ne teşekkür etti. Program Başkan Yılmaz’ın ilk kepçeyi vurmasıyla sona erdi.