Masmavi suları, eşsiz koyları ve doğal güzellikleriyle bölgenin en önemli turizm değerlerinden biri olan Van Gölü'nde, küresel iklim değişikliği ve yağışların azalmasıyla oluşan kuraklık sonucu su seviyesindeki düşüş devam ediyor.

Metrelerce çekilmenin yaşandığı Van Gölü'nün kıyılarında, eski yapılar ve araziler tekrar su yüzüne çıkarken, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi yerleşkesindeki sahilde küçük adacıklar oluştu.

Bisiklet tutkunları Van Gölü'ndeki çekilmeye ve küresel ısınmaya dikkati çekmek için çekilmenin yaşadığı bölgeye giderek suyun sığ olduğu bölgeler ile adacıklarda bisiklet sürdü.

thumbs_b_c_c45815ded91dc3220d273b4c877467c6

Üniversitedeki öğrenciler suyun sığ olduğu bölgelerde yürüdü, fotoğraf çektirdi.

2022_10_van7

Suyun çekildiği bölgelerde bisiklet sürdük

Arkadaşları ile göl üzerinde bisikletle gezen Erkan Kumrioğlu, göldeki çekilmenin boyutunun her geçen gün arttığını söyledi.

2022_10_van2

Üniversite sahilinde çekilmenin yaşandığını anlatan Erkan  Kumrioğlu, şunları söyledi:

"Van Gölü'nün çekilmesine ve küresel ısınmaya dikkat çekmek için bisiklet etkinliği düzenledik. Van Gölü sahilinde bisiklet turunu tamamladık.

Suyun çekildiği bölgelerde bisiklet sürdük. Son yıllarda küresel ısınma var ve Van Gölü de çekildi ve adacıklar ortaya çıktı. Kumlar yüzeye daha yakın hale geldi."

2022_10_van3

Van'a ilk kez geldiğini belirten Serkan Akçan kenti çok beğendiklerini söyledi.

2022_10_van4

Anadolu’nun Gizemli Efsanesi Pars Bu Kez Sislerin İçinden Geldi Anadolu’nun Gizemli Efsanesi Pars Bu Kez Sislerin İçinden Geldi

Van Gölü'nün üniversite yerleşkesindeki sahilin çok güzel olduğunu, göldeki çekilmenin üzücü olduğunu söyledi.

2022_10_van5

Gülis Akçan, "Çekilmenin olduğu yerlerde dolaştık, fotoğraf çektirdik."