Tarihi ve kültürel zenginliklerin yanı sıra doğal güzellikleriyle öne çıkan Kapadokya'daki peribacaları manzarasında fotoğraf çektirmek isteyen ziyaretçiler, gün doğumunda vadi ve yamaçlarda yoğunluk oluşturuyor.

Rüyada Altın Görmek ve Altın Takı görmek Ne Anlama Gelir! Rüyada Altın Görmek ve Altın Takı görmek Ne Anlama Gelir!

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'nde yer alan, milyonlarca yıl öncesine uzanan kaya oluşumlarıyla konuklarına masalsı görünüm sunan Kapadokya'da, turistlere yönelik tur aktivitesinde kullanılan sıcak hava balonları, klasik arabalar ve atlara, fotoğraf meraklıları geliyor.

Güneşin yüzünü göstermesiyle peş peşe bölge semalarına yükselen balonların önünde konukların kimisi at sırtında kimisi kiraladığı kostümlerle fotoğraf çektiriyor.

Bölgedeki vadi ve kanyon içlerini tercih eden ziyaretçiler, fotoğrafçıların belirlediği kaya içlerinde doğal dekordan faydalanarak birbirinden güzel fotoğraflara sahip olabiliyor.

08_Nisan_16_16_AA-29046775

Göreme beldesindeki Kılıçlar Vadisi'nde fotoğraf çektirenlerden Merve Meydan, balayı tatili için geldiği bölgede fotoğraf çektirebilmek için gün doğmadan balon kalkış alanına geldiklerini söyledi.

Ortaya çıkan manzaranın paha biçilemez olduğunu dile getiren Merve Meydan, "İki ay öncesinden planlayıp rezervasyon yaptırdık. Fotoğraflarda anısı kalsın diye Mersin'den geldik."

Mustafa Doğan, Kapadokya'daki tüm alanların fotoğraf için eşsiz mekanlar barındırdığını kaydederek, "Burası sosyal medyada ve diğer mecralarda gerek balonlar gerekse tarihi yerleriyle meşhur.

Daha önce böyle bir planımız vardı. Burası hoşumuza gitti. Gece saat 03.00'te kalkıp buraya geldik. Gün doğumunda fotoğraf çektiriyoruz."

thumbs_b_c_3a0a21f7c83a850e76c2a62a380dec91

Fotoğraf için yoğunluk gün doğumunda başlıyor

At sırtında fotoğraf çektirmek isteyenlere hizmet sunan Nevruz Mardin bölgedeki gezilerini fotoğrafla taçlandırmak isteyenlerin taleplerine cevap verebilmek için çaba gösterdiklerini belirterek, "Sabah gün doğumunda insanlar fotoğraf çektiriyor. İnsanların talebi üzerine gün doğmadan işe başlıyoruz. Kapadokya dünyaya açılan bir pencere. Özellikle atlar insanların ilgisini çekiyor."

Bölgedeki fotoğraf sanatçılarından Hayri Yayan da Kapadokya'da fotoğraf işiyle uğraşmanın, mesleği idame ettirmenin yanı sıra keyif verici olduğunu söyledi.

08_Nisan_16_16_AA-29046787

Kendilerine ulaşan yerli ve yabancı konuklara fotoğraf hizmeti sunduklarını kaydeden Hayri Yayan, şöyle konuştu:

"Bölgemiz fotoğraf için çok iyi bir yer. Bu nedenle fotoğraf çekimi için çok fazla talep oluyor. Yaz sezonunda olduğu gibi kışa doğru da yoğunluk devam ediyor.

Kışın bile hareketlilik oluyor. Bölgenin her tarafı güzel. Ne tarafa yönelseniz güzel fotoğraflar çıkıyor. Yazları yurt dışından çok fazla talep geliyor, bu aylarda yerli turistlerin talebi artıyor.

Balayı çiftleri ya da gezi için gelenler fotoğraf çektirmek istiyor. Kapadokya, her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor. Bölgede gezilecek alanların çok sayıda olması seyahatseverleri buraya çekiyor."