VakıfBank açıklamasına göre, banka, DPR seküritizasyon programı altında 5 banka ile toplam 1,7 milyar dolar tutarında 2 yıl geri ödemesiz toplam 5 yıl vadeli, 2 banka ile 75 milyon avroluk 2 yıl geri ödemesiz 4 yıl vadeli bir fonlama işlemi hayata geçirdi.

VakıfBank'ın toplam 7 yabancı bankanın katılımıyla gerçekleştirdiği bu işlem, Türk bankaları arasındaki tek seferde gerçekleştirilen en büyük tutarlı seküritizasyon işlemi yine tek seferde gerçekleştirilen en büyük fonlama işlemi olma özelliğini taşıyor.

DPR programının teminatlı yapısı nedeniyle işlem özelinde oluşan maliyetler 1 yıl vadeli sendikasyon kredisi maliyetlerin çok altında gerçekleştirildi.

Tahıl Koridoru'nda fiyatlar gevşemeye devam ediyor Tahıl Koridoru'nda fiyatlar gevşemeye devam ediyor

thumbs_b_c_f341fdd14db6af0bdb18f7ac86ab2cce

Fonlama işlemini 2 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz

Açıklamada konuya dair görüşlerine yer verilen VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, Kahramanmaraş da 11 ili etkileyen ve Türkiye'yi derinden sarsan deprem felaketi ile ilgili duydukları derin üzüntüyü dile getirdi.

Global ekonomi anlamında zorlu şartların devam ettiği bir süreçte, VakıfBank'ın milli ekonomiye desteğinin sürdüğünü aktaran Üstünsalih, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ülkemizde yaşanan deprem felaketi sonrası üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle vakit kaybetmeden kolları sıvayarak deprem bölgesine gerekli tüm yardımları yapmak için seferber olduk. Ayrıca Türkiye'nin en büyük ikinci bankası olarak milli ekonomiye olan desteğimiz farklı formlarda kendini göstermeye devam ediyor. Yurt dışı fonlama tarafında yıla hızlı bir başlangıç yaparak milli ekonomiye desteğimizi hız kesmeden sürdürüyoruz. Böylesi bir dönemde ülkemize getirdiğimiz bu taze kaynağı çok yakın bir zamanda 2 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz. Ülkemize her anlamda verdiğimiz desteği sürdürebilmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle VakıfBank'a ve ülkemize güvenlerinin bir göstergesi olarak işlemimize katılan bankalara bir kez daha teşekkürlerimi sunarım."