Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ukrayna'dan ilk tahıl gemisinin ayrılmasına dair, "Bu çabaları takdir ediyorum ve Türkiye'ye liderliği."

Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nde konuşan Guterres, 26 Şubat tarihinden beri Ukrayna'nın Odessa Limanı'ndan ayrılan ilk ticari gemi olan M/V Razoni'nin hareketi için memnuniyetini dile getirdi.

brleşmiş

Antonio Guterres, "Bu ticari gemi Razoni kıt olan iki malla yüklü: Mısır ve umut. Ailelerini beslemeleri Ukrayna limanlarının sorunsuz çalışmasına bağlı olan dünya çapında milyonlarca insan için umut. Geminin ayrılması, Karadeniz tahıl girişiminin ilk somut sonucudur."

Tahıl gemisinin yola çıkmasının geçen hafta İstanbul'da Birleşmiş Milletler himayesinde Ukrayna, Rusya Federasyonu ve Türkiye'den temsilcilerle kurulan Müşterek Koordinasyon Merkezi'nin muazzam bir kolektif başarısı olduğunu vurgulayan Antonio Guterres, "Taraflar, Birleşmiş Milletler ve Türkiye'nin desteğiyle bu dönüm noktasına ulaşmak için yorulmadan çalıştılar."

Genel Sekreter Antonio Guterres, "Bu çabaları takdir ediyorum ve Türkiye'ye liderliği için minnettarım. Bugün Odessa'da tanık olduklarımız önemli bir başlangıç noktasıdır."

Çin'in Kovid-19 inadı sürüyor! Ekonomisinin beşte biri… Çin'in Kovid-19 inadı sürüyor! Ekonomisinin beşte biri…

Bu çabaların küresel gıda pazarlarına rahatlama ve istikrar getireceğine işaret eden Antonio Guterres, kıtlığın eşiğindeki insanların hayatta kalabilmek için bu anlaşmalara ihtiyaç duyduğuna vurgu yaptı.