Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı "turuncu ekipleri", kar ve buzlanmayla mücadelenin yanı sıra kış ayları boyunca güvenli ve kesintisiz trafik akışının sağlanması için tüm hazırlıklarını tamamladı.

thumbs_b_c_79b98333cdeb897711b7f9dd2411b36b

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Karayolları Genel Müdürlüğü ekipleri, kış programı kapsamında, yurt genelinde 446 karla mücadele merkezindeki çalışmalarını, 10 bin 916 makine-ekipman ve 12 bin 645 personelle gerçekleştireceğini söyledi.

Kış şartların yoğun yaşandığı şehirlerde güvenli ve kesintisiz ulaşımı sağlayabilmek için çalışan turuncu ekiplerin, Türkiye'nin dört bir yanında mücadelesini 7 gün 24 saat titizlikle devam ettiğini söyleyerek, çalışmalarda kullanılmak üzere 540 bin ton tuz, 340 bin metreküp tuz agregası, kritik kesimler için 8 bin ton kimyasal buz çözücü ve tuz çözeltisi ile 700 ton ürenin karla mücadele merkezlerinde depolandığı bildirildi.

822 kilometre kar siperi yapıldı

Yollarda tipi ve esinti nedeniyle trafik akışının güçleştiği ya da kapandığı kesimlere 822 kilometre kar siperi yapıldığını gösteren açıklamada, şunlar söyledi:

"Genel Müdürlüğümüz bünyesinde kurulan karla mücadele merkezinde, güzergah analizi, karla mücadele çalışmaları, açılan ve kapanan yollar ve anlık trafik, monitörler üzerinden takip edilmektedir.

Önemli geçitlerde, 22 sabit kamera bulunmakta olup, bu sayıyı daha çok artırmak için çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir. Kameralar aracılığıyla Genel Müdürlükten ve bölge merkezlerinden hava ve yol durumları izlenmektedir.

Kritik kesimlerde görevlendirilen 750 karla mücadele aracı kameralarla, 7 bin 450 karla mücadele aracı ise Araç Takip Sistemi ile takip edilmekte, herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaları durumunda müdahale edilip, ilgililerle koordinasyon sağlanmaktadır."