Kuruluşunun 30'uncu yılını kutlayan, Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi Türk Yıldızları, 600 gösteri uçuşu gerçekleştirdi.

Türk halkının Türk Silahlı Kuvvetlerine olan güven duygusunu pekiştirmek ve gençlerin havacılığa ilgisini artırmak için kurulan, Hava Kuvvetleri Komutanlığının Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığında konuşlu Türk Yıldızları, akrotim dünyasına kazandırdığı ve başka bir ekibin yapamadığı hareketlerin icra edildiği gösterileriyle adeta Türkiye'nin gökyüzündeki markası oldu.

Burak Yilmaz_2022_temmuza_AA-28366097

Yılda 200 üzerinde davet alan, sene içinde 5'i yurt dışı olmak üzere 25 etkinliğe katılan akrobasi timi, kuruluşundan bugüne yurt dışında 24 farklı ülkede 150 etkinlik gerçekleştirdi.

Burak Yilmaz_2022_temmuza_AA-28366100

Yurt içi ve yurt dışında şimdiye kadar 600 gösteri yapan ekip, saatte bin kilometre hızın üzerine çıkan ve aralarındaki mesafe bir metreye kadar düşen uçaklarla gökyüzünü kırmızı beyaza boyuyor.

Burak Yilmaz_2022_temmuza_AA-28366102

Yurt içindeki etkinliklerde 42 ilin tarihi ve önemli mekanlarını havadan görüntüleyen ay yıldızlı ekibin, uçakların kokpitinden kaydettiği görüntüler izleyenlerin beğenisini kazanıyor.

thumbs_b_c_adb87ceccd667cf3ade06aeb5c05958a

Türk Yıldızları'nın Filo Komutanı Albay Ümit Hürüz, filo envanterinde 15 NF-5 uçağının yer aldığını ve gösterilerde 8'i pilot 55 kişilik bir ekibin görev yaptığını söyledi.

Bu yıl timin 30'uncu yılını kutladığını, "Yurt içinde 115 farklı yerde 437, yurt dışında 24 farklı ülkede 150 olmak üzere toplam 600 gösteri yaptık. Yaptığımız gösterilerde milyonlarca seyirciye ulaşılmıştır."

İnsanların yüzündeki gülümsemeyi ve gururu görmek ödülümüz oluyor

Türk Yıldızları 1 numaralı tim lideri pozisyonunda uçan Binbaşı Kemal Koyunluoğlu 2009 yılından beri filoda görev yaptığını dile getirdi.

İnsanların nefesini kesen hareketleri yaparken yaşadığı duyguyu anlatan Binbaşı Kemal Koyunluoğlu, "Uçuş esnasında daha çok teknik detaylarla uğraşıyoruz. Yapacağımız hareketlerin zamanlaması, irtifası, sürati, manevraları, giriş ve çıkış noktaları gibi devamlı teknik hesaplama içindeyiz.

Kokpitte bunlarla uğraşıyoruz. İndikten sonra güzel bir gösterinin verdiği duyguları o zaman yaşamaya başlıyoruz. İnsanların yüzündeki gülümsemeyi ve gururu görmek ödülümüz oluyor."

Türk Yıldızları için Çanakkale'nin anlamı büyük

Binbaşı Kemal Koyunluoğlu, sezona 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Çanakkale'de başladıklarını ve bunun kendileri için çok anlamlı olduğunu söyledi.

Filoda sol iç kanat 3 numara uçan Binbaşı Kürşat Kömür de başarılı gösteri için yerde yapılan hazırlıkların çok önemli olduğunu söyledi.

Meteoroloji'den yeni uyarı, Kuvvetli sağanak geliyor Meteoroloji'den yeni uyarı, Kuvvetli sağanak geliyor

45 dakikalık gösteri için günlerce hazırlık yapılıyor

Aksaklık yaşanmaması için detaylı görev hazırlığı yapıldığının altını çizen Binbaşı Kürşat Kömür, şöyle konuştu:

"Pilot ekibi olarak 45 dakikalık gösteri için 4 gün öncesinden hazırlıklara başlıyoruz. Görev bölgesi için de 15-20 gün öncesinden başvuruların yapılması gerekiyor. Yer hazırlıkları 20 gün öncesinden başlıyor."

Asitli gıda tüketmiyorlar

Pilotlardan iç kanat 2 numarada uçan Yüzbaşı Alim Kocaman uçuş öncesi beslenme ve uyku düzeninin önemine değinerek, "Her istediğimizi yiyip içemiyoruz. Dikkat etmemiz gerekiyor.

Asitli gıdalar tüketmiyoruz. 7-8 saat uyumaya özen gösteriyoruz. Her yıl periyodik sağlık muayenesine giriyoruz. Aynı zamanda 4 yılda bir uçuş fizyolojisi muayenesi yapılıyor."

Solo 6 numara da uçan Yüzbaşı Gökhan Esen gösterinin 45 dakika sürdüğünü belirterek, "Sürekli G kuvvetine (ani hız değişimleri ve manevralar esnasında pilotların maruz kaldığı kuvvet) maruz kaldığımız ve stres altında olduğumuz için çok yorucu uçuş oluyor. Dolayısıyla dinlenmeye özen gösteriyoruz. Evde hobi alanlarında stresi atarak bir sonraki göreve hazırlanıyoruz."

Türk Yıldızları Görev Planlama ve Basın Astsubayı Kıdemli Başçavuş Celal Erdemir, "gösterilerin mutfağı"nda günler öncesinden hazırlıkların yapıldığını, akrotimin gücünün yumuşak bir şekilde gösterilmesine katkı verdiklerini söyledi.

Gösterilerde yaptığı sunumla heyecanı doruk noktaya ulaştıran Üsteğmen Fatih Sağlam kusursuz uçuşun en iyi şekilde anlatımı için çaba gösterdiğini söyledi.