İstanbul'a hafta sonu kuvvetli geliyor İstanbul'a hafta sonu kuvvetli geliyor

Togg Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, başından beri bir otomobilden daha çoğunu yapmak üzere yola çıktıklarını ifade ettiklerini ve Togg'u, ana faaliyet alanı mobilite olan bir teknoloji şirketi olarak konumladıklarını belirterek, "Bu konuda bilgi vermek için henüz erken ama ilk akıllı cihazımız C segmenti SUV'u pazara sunmadan önce mobil olarak hizmet verecek bir dijital ürün için çalıştığımızın ipucunu verebilirim."

otomabil togg

Togg CEO'su Gürcan Karakaş, Togg'un Gemlik tesislerindeki son gelişmeler ve "akıllı cihaz" olarak nitelendirdiği otomobilin üretim sürecine dair sorularını cevapladı.

otomabil-1

Gemlik tesislerinin seri üretime hazır hale gelmesiyle ilk seri üretim aracın da bu yılın son çeyreğinde banttan ineceğini, "pazara çıkmak için gerekli teknik şartların yerine getirilmesi (homologasyon) süreci başlayacak. Bu sürecin tamamlanmasından sonra 2023 yılın ilk çeyreği sonunda yollara çıkarmayı hedefliyoruz."

208 robot, deneme üretimi için hazır hale gelmeye başladı

Gemlik tesisindeki çalışmaların planlanan şekilde devam ettiğini, "Gemlik tesislerimizde gövde binamızdaki 208 robot, hücre bazında parçalı denemelerinden sonra deneme üretimi için hazır hale gelmeye başladı.

C-SUV gövdesinde ilk boyasız denemelerin yapıldığı Avrupa'nın en temizi olan boyahanemizde kimyasal dolum aşamasına geçildi. Montaj tesisinde ekipman kurulumundan sonra devreye alma çalışmaları başladı. Tesislerimiz bu yılın son çeyreğinde seri üretime hazır olacak."

1.000 adet hızlı şarj istasyonunu 81 ilimizde 600'ün üzerinde noktada hizmete sunacağız

Şarj istasyonları konusuna değinen Togg CEO'su Gürcan Karakaş, "Togg akıllı ve hızlı şarj altyapısı için çalışmalarımıza başladık. İlk araçlarımız yola çıkmadan önce 2 bin soketi olan 1.000 adet hızlı şarj istasyonunu 81 ilimizde 600'ün üzerinde noktada hizmete sunmuş olacağız."

Gürcan Karakaş, otomobilden önce başka bir teknolojik ürünü piyasaya sürecekleri şeklindeki iddialara dair, "Başından beri bir otomobilden daha fazlasını yapmak üzere yola çıktığımızı ifade ettik ve Togg'u ana faaliyet alanı mobilite olan bir teknoloji şirketi olarak konumladık.

Bu konuda bilgi vermek için henüz erken ama ilk akıllı cihazımız C segmenti SUV'u pazara sunmadan önce mobil olarak hizmet verecek bir dijital ürün için çalıştığımızın ipucunu verebilirim."

4 yıl içinde unutamadığım birden çok anım var

Togg'un kuruluşunun 4. yılında unutamadığı bazı anılarını aktaran Togg CEO'su Gürcan Karakaş, şunları söyledi:

"Hedefimize giden yolda geride bıraktığımız her gün bizim için aynı derecede unutulmaz ve kıymetliydi. Elbette birden çok anım var. Bunlar arasında 27 Aralık 2019 yılında Bilişim Vadisi'nde gerçekleştirdiğimiz 'Yeni Lige Yolculuk' etkinliğimizi, deneme üretimine hazırlandığımız Gemlik tesislerimizin 18 Temmuz 2020 yılında gerçekleştirdiğimiz inşaata başlama törenini, 29 Ekim 2021 yılında aracımızı ilk defa İstanbul Park pistinde kullanmamızı sayabilirim.

Ayrıca, bu yılın başında, dünyanın en büyük tüketici elektroniği etkinliği CES'e katılıp dünyada ses getirmemizi, blokzinciri teknolojisini mobilite alanında dünyada ilk defa kullanan marka olarak Ava Labs'la iş birliği anlaşması yapmamızı, Mart 2022 yılında İsveç'te başarıyla gerçekleştirdiğimiz kış testimizi ve kısa süre önce start-up ekosistemimizi genişletmek için tamamladığımız ve 850 girişimcinin başvurduğu mobilite hızlandırma programımızı sayabilirim."