Türkiye Futbol Federasyonu tarafından, Süper Lig ve 1. Lig futbolcu uygunluklarında düzenleme yapmaya gitti.

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yapılan açıklamada, kulüplere devam eden transfer sürecinde kolaylık sağlamak ve A takım listelerini daha rahat oluşturabilmeleri için, yabancı kuralı korunarak 2022-2023 Futbol Sezonu İlan Edilmesi Gereken Hususlar'ın "Süper Lig Futbolcu Uygunluğu" ve "TFF 1. Lig Futbolcu Uygunluğu"nda yeni bir düzenleme yapılmaya gidildi.

tfff

Süper Lig kulüplerin A takım listesinde bulunduracağı en çok 14 yabancı kuralı devam edecek ve transfer dönemi içerisinde yabancı futbolcu transferlerini daha rahat yapabilmeleri için imzalamış oldukları sözleşmeler tescil edilecek.

tffff

Transfer döneminin bitiminde A takım listesinde yer alan 14 yabancı futbolcu dışında kulübe tescili devam eden yabancı oyuncular, maçlarda forma giyemeyecek. Ayrıca kulüpler her bir futbolcu için federasyona 500 bin lira altyapı fon bedeli ödeyecek.

Düzenleme ile TFF 1. Lig kulüpleri için de A takım listesinde 8 yabancı uyruklu oyuncu bulundurma kuralı devam ederken, kulüpler transfer sürecinde yeni yabancı uyruklu transferlerini tescil ettirme imkanı bulacak.

Spor Toto 1. Lig'de sezon tek maçla açılacak Spor Toto 1. Lig'de sezon tek maçla açılacak

Transfer dönemi sonunda 1. Lig kulüplerinin sözleşmeli futbolcu sayısı 8'in üzerine çıkması durumunda, A takım listesine alınmayan futbolcular müsabakalarda forma giyemeyecek.