Konsept, dünya kamuoyunda tartışılmaya devam ederken, metaverse şirketlerinde büyük rakamlara yapılan arsa satışları da kamuoyunun en çok merak ettiği konuların başında geliyor.

thumbs_b_c_31a9e209b63e6c5573c86c9e4d4d3415

Konuya dair STANDBY ME Ajans Başkanı ve Metaverse Derneği Kurucu Üyesi Can Yurdakul, yaptığı açıklamada, metaverse'ün son dönemde gündemin en üst sıralarında yer aldığını bir kez daha hatırlattı.

"Metaverse en basit haliyle izlediğimiz değil, içerisindeki evrenlerin hepsinde fiziksel yani üç boyutlu olarak yer alabildiğimiz bir teknoloji." diyerek, şunları söyledi:

"Tıpkı internette farklı farklı siteler ya da sosyal medyada farklı farklı hesapları gezdiğimiz gibi, içerisinde yer alan bütün evrenlere üç boyutlu olarak dahil olabildiğimiz bir bilişim evreni.

Bu özelliği sayesinde, internetin yeni ve çok gelişmiş alternatifi olarak görülüyor. Çünkü gerçek hayatta fiziksel olarak gerçekleştirdiğimiz iş, eğitim, eğlence, alışveriş deneyimlerini VR/AR gözlük gibi cihazlarla dijital olarak sıra dışı bir şekilde deneyimlememizi sağlıyor."

Metaverse teknolojinin geleceği olarak görüyor

Metaverse ile alakalı yapılan çalışmalar, Amerika, Çin ve İngiltere gibi dünyadaki en büyük pazarlarda, farklı kuşakların katılımıyla yapılan araştırmaların gösterdiği üzere katılanların yüzde 93’ünün metaverse'ü teknolojinin geleceği olarak gördüğünü söyledi.

"Aynı araştırmaya katılan insanların hayatlarının farklı alanlarında teknoloji ve bilişimle ilişkisi sorulduğunda sosyal hayatlarının yüzde 64’ünün teknoloji ve bilişime bağlı olduğunu, yüzde 61’inin geçim kaynağının teknoloji ve bilişim altyapılarına bağlı olduğu, yüzde 56’sının yaratıcılığının yine bilişim ve teknoloji odaklı olduğu, yüzde 52’sinin de mutluluğunun teknolojiye bağlı olduğu ortaya çıktı.

Binlerce şirket metaverse yatırımı yapmaya başladı. Son dönemde Çin’de metaverse projesi tescili alan 1.300 marka olurken Nike, Adidas, Gucci, H&M, Wallmart gibi moda ve perakende devleri de metaverse yatırımlarını ve projelerini açıklamaya başladı. Popülerliği, popülasyonu ve yatırım ağı sıra dışı şekilde genişleyen metaverse yakında hayatımızın merkezinde olacak gibi görünüyor."

Metaverse bir oyun ya da eğlence sahası olmaktan öte, yeni bir keşif ve dönüşüm imkanıdır

Kullanıcıların metaverse ile tanıklık edecekleri dönüşümlere dikkati çekerek, "Bu haberi iki boyutlu bir ekranda izlemek ya da bir gazetede okumak yerine, haberle alakalı tüm bilgileri, tabloları, fotoğrafları, videoları sanki haberin içerisindeymişsiniz gibi istediğiniz formda tüketebileceksiniz."

Can Yurdakul, bu yeni teknolojinin bir oyun ya da eğlence sahası olmaktan öte, yeni bir keşif ve dönüşüm imkanı olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin internet ve mobil kullanımda dünyada ilk 3’te yer aldığını, "Türkiye, blockchain teknolojilerine adaptasyonda da dünyada ilk 5 ülke arasında yer alıyor. Bu teknoloji ve girişimin ülkemizden çıkışı ve bu dönemdeki yoğun ilgi hiç de tesadüf değil."

Arsalar, NFT’ler ve balon projeler üzerinden yapılan dolandırıcılık

Metaverse’ün insanlığa sağladığı yeni ve sınırsız keşif imkanının beraberinde tehlikeler de getirdiğini belirterek, bireysel yatırımlarda metaverse’ün yoğun gündeminden faydalanan fırsatçılara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Son dönemde yaşanan yoğun ilgiden kaynaklı altyapısı ve yetkinliği olmayan kişi ve kurumlar üzerinden dolandırıcılık vakalarının artış gösterdiğine dikkati çeken Can Yurdakul, "Özellikle kurumlardan öte bireylerin arsaları ve NFT’leri yatırım aracı olarak değerlendirmesi elbette mümkün ama bunu iyi araştırma süreçleri ardından micro bütçelerle yapmaları şu dönemde onlar için daha rasyonel görünüyor."

Can Yurdakul, kurumsal firmaların da aynı riski taşıdığını, "Bu aşamada aynı riski firmalar ve markalar da taşıyor. Bu yeni evrende 'ilk' olmak değerli bir paye olarak görülebilir ama nitelikli bir şekilde gerçekleştirilmediği sürece ölü yatırım olmaktan öteye gitmeyecektir.

Nasıl geleneksel ve dijital medya iletişimleri için reklam ajanslarıyla çalışıyorlarsa, bu yeni teknoloji kapsamına giren projeler için de yetkinliğe sahip metaverse ajanslarıyla çalışmaları gerekiyor."

Türkiye’de markalar ve tüketicilerin metaverse evrenine güvenli ve yaratıcı şekilde geçişini sağlayacaklarının altını çizen Can Yurdakul, şunları söyledi:

"Güvenlik ve yaratıcılıktan asla taviz vermeyeceğiz. Türkiye’deki ve dünyadaki rakiplerinden ayrışarak global partneri ILLUSORR ile birlikte dünyanın dizayn odaklı ilk metaverse evrenine sahip olan STANDBY ME markaların ve tüketicilerin metaverse evrenine geçiş süreçlerini oluşturmak, pazarlama dünyasının blockchain tabanlı ve web 3.0’a dönüşümünde öncü olmak hedefiyle serüvenine başladı."

Can Yurdakul, 2022 yılı sektör ajans için çok heyecanlı geçeceğini belirterek, tıpkı internetin 20 yılda yaptığı dönüşüm gibi metaverse'ün de çağı dönüştürebileceğini dile getirdi.