Amerika'lı teknoloji şirketlerinden Microsoft ve Google'ın ana kuruluşu Alphabet'in gelir artışları nisan ve haziran ayında yavaşlama gösterdi.

Mali takviminde nisan ve haziran ayında 4. çeyrek olarak kabul eden Microsoft, bilançosunu açıkladı.

microsoft

Şirketin geliri nisan ve haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12 artarak 51,9 milyar dolara çıktı. Microsoft 2021 yılın nisan ve haziran ayında 46,2 milyar dolarlık gelir elde etmişti.

microsotf

Bu dönemde piyasa beklentilerinin altında kalan Microsoft'un geliri, 2020 yılından beri en yavaş artışı yaşandı.

mikrosotf

Şirketin net karı aynı ayında yüzde 2 artarak 16,7 milyar dolar olarak hesaplandı. Firmanın net karı geçen senenin aynı döneminde 16,5 milyar dolar olmuştu.

Microsoft'un hisse başına karı da bu dönemde 2,17 dolardan 2,23 dolara yükseldi.

Alphabet'in gelir artışı yavaşladı

Google'ın ana kuruluşu Alphabet de 2022 yılın ikinci çeyreğine dair bilançosunu açıkladı.

Alphabet'in yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelir geçen senenin aynı ayına göre yüzde 13 artarak 69,7 milyar dolara çıktı. Şirket, 2021 yılın ikinci çeyreğinde 61,9 milyar dolarlık gelir elde etmişti.

FBI tarafından soruşturulan eski ABD Başkanları FBI tarafından soruşturulan eski ABD Başkanları

Bu dönemde gerçekleşen yükselişe rağmen Alphabet'in geliri ikinci çeyrekte piyasa beklentilerinin altında kalırken, şirketin gelir artışı yavaşlama gösterdi.

Alphabet'in net karı ikinci çeyrekte geçen senenin aynı ayına göre yüzde 14 azalışla 16 milyar dolara geriledi. Alphabet, geçen senenin ikinci çeyreğinde 18,5 milyar dolar net kar elde etmişti.

Firmanın geçen yıl nisan ve haziran ayında 1,36 dolar olan hisse başına karı da bu senenin aynı ayında 1,21 dolara indi.