Süleyman Genç'e veda

Bursa Yıldırım İlçesi Bursa Yıldırım İlçesi

1970'li yıllardan buyana sol siyasetin önemli isimlerinden CHP Gençlik Kolları eski Genel Başkanı ve geçmiş dönem CHP İzmir Milletvekili Süleyman Genç'in cenazesi Bursa Ulucami'de öğle vakti kılınan namazın ardından Hamitler Kent Mezarlığında toprağa verildi.

Ulucami'deki törene CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, SHP eski Genel Başkanı Murat Karayalçın, Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Orhan Sarıbal, Erkan Aydın, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey ve ilçe başkanları ile geçmiş dönem milletvekilleri, eski il başkanları ve dostları katıldı.

Yaşamının son dönemini Bursa'da geçiren ve tedavi gördüğü hastanede vefat eden Genç'in mezarı başında CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca ile geçmiş dönem milletvekili Sabri Ergül birer konuşma yaptılar. CHP İl Başkanı Karaca, siyasete ilk girdiği dönemlerde partinin önder isimlerinden birinin de Süleyman Genç olduğunu belirterek, "Onun cenazesinde konuşacağım hiç aklıma gelmezdi. Biz Cumhuriyet Halk Partisi'nin gençlik kollarından yetişerek nasıl dava adamı olunacağının, nasıl devlet adamı olunacağının en güzel örneğini de Süleyman ağabeyin yaşamında da görüyoruz. Bizim yaşlarımızda Süleyman Genç'ler bizim kahramanımızdı. Şükran Hanım'a ve tüm sevenlerine, dostlarına başsağlığı diliyorum" dedi.

20.Dönem CHP İzmir Milletvekili Sabri Ergül de Süleyman Genç'in genç bir lider ve milletvekili olarak ülkenin en sorunlu olduğu dönemlerde gençlere öncülük ettiğini vurgulayarak, "Türk siyasi hayatında iz bırakan bir isim oldu" dedi.

SÜLEYMAN GENÇ KİMDİR?

Süleyman Genç, (d. 1944, Gölyayla, İkizdere, Rize, ö. 3 Kasım 2022, Bursa), Türk siyasetçi.

Erzincan Askerî Lisesi'ni bitirdi. 20 - 21 Mayıs Olayları sonucunda Harp Okulu'ndan atıldı. 1968 yılında İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ni bitirmiştir. 1963 yılından itibaren öğrenci örgütlerinde aktif rol oynamış ve çeşitli görevlerde bulunmuştur. 1965 yılında Türkiye Milli Talebe Federasyonu'nun Ege Bölge Temsilciliğini yapmış ve CHP İzmir İl Gençlik Kolları Başkanlığı, Sosyal Demokrasi Dernekleri Federasyonu Onur Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. 1970 Mart'ında CHP Gençlik Kolları Genel Başkanlığına atanmış, 2 - 3 Temmuz 1970 tarihinde yapılan CHP Gençlik Kolları 6. Kurultayı'nda yeniden Gençlik Kolları Genel Başkanlığına seçilmiştir. 1972 yılında yapılan CHP 21. Olağan Kurultayı'nda Parti Meclisine seçilmiş, 1973 yılında da İzmir Milletvekili olarak meclise girmeyi başarmıştır. CHP içerisinde sol kanadın önde gelen isimlerinden birisi olan Süleyman Genç, 1977 yılında yapılan seçimlerde İzmir Milletvekili olarak yeniden meclise girmiş, ancak 12 Eylül Darbesi'yle birlikte Zincirbozan'a gönderilerek, bu görevine son verilmiştir.

suleyman-genc-vefat-bursa-defin (1)

suleyman-genc-vefat-bursa-defin (4)

suleyman-genc-vefat-bursa-defin (6)

suleyman-genc-vefat-bursa-defin (3)

suleyman-genc-vefat-bursa-defin (2)