Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen Staj ve Çıraklık Mağdurları Bursa'da buluşarak basın açıklaması yaptı.

Staj sigortası mağdurları, stajve çıraklık dönemindeki çalışmalarının sigorta başlangıcı sayılmasını protesto etmek amacıyla; İzmir, Balıkesir, Muş, Eskişehir ve çeşitli illerden gelen staj mağdurlarıyla kalabalık bir şekilde  15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda basın açıklaması yaptı.

İzmir, Denizli, Eskişehir, Balıkesir, Muş ve daha birçok ilden gelen vatandaşların katılımıyla düzenlenen eyleme Staj ve Çırak Mağdurları Derneği Genel Başkanı Murat Salman‘ın yanı sıra CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın ile İYİ Parti ve Saadet Partisi Bursa teşkilatlarından temsilciler de destek verdi.

Basın açıklamasını Staj ve Çıraklık Mağdurları Derneği‘nden Murat Beyazkuş okudu.

BASIN AÇIKLAMASI TAM METİN - staj mağdurları
Değerli basın mensupları ve onların değerli emekçileri,değerli siyasi parti temsilcileri ve değerli siz stajyer ve çıraklık mağdurları,
Biz Bursamız da bu meydanda biz stajyer ve çıraklara  uygulanan haksız ve hukuksuz uygulamanın bir an önce çözümlenmesi ve uğradığımız haksızlığın ortadan kaldırılması için toplanmış bulunmaktayız.

Staj ve çıraklıkları kendi istekleri dışında yarım bırakılarak ilk işe giriş tarihleri kabul edilmeyen stajyer ve çıraklar buradan bir daha iletiyoruz ki aileleri ile milyonları bulan mağdur ve mazlum kişileriz.

Biz çocuk yaşlarda sanayinin en küçük kuruluşundan en büyük kuruluşuna  hatta devlet kuruluşlarında alın terimiz ile mesailere bırakılarak bir işçi bir emekçi olarak çalıştırıldık. Bize devletimiz sigorta numarası verdi bu senin geleceğin bunu kaybetme bile denildi biz çocuktuk yaşıtlarımız çalışmanın iş hayatının ne olduğunu bilmediği zamanlarda  torna tezgahlarının kaynak atölyelerinin vb bir çok üretim araçlarının başında mesai saati olmaksızın çalıştırıldık biz emek verdik alınteri döktük canla başla bu ekonominin çarklarını çevirdik . Geldiğimiz ve yaşadığımız süreçte e  devlette ve sosyal güvenlik kurumundaki işe giriş tarihi yazan başlangıç numarasının emekliliğe faydası olmadığını öğrendik . Burada Dikkatinizi çekerek belirtiyoruzki  İŞE GİRİŞ TARİHi evet biz stajyer ve çıraklar bulundukları yerde iş yapan işçilerdik onlarla yemek yedik, aynı servise bindik ve ücret aldık.

Bu gün avukat,doktor ve hatta yurt dışındaki gurbetçi türkün tüm stajları sgk ca emeklilik için başlangıç sayılmaktadır.  Bu ülkenin öz ve öz evlatları olarak bizlerin emekleri alınterleri stajyerliği ve çıraklığı giriş sayılmamaktadır.

Anayasanın eşitlik ilkesine dayanarak ve güvenerek diyoruzki doktor,avukat ve yurt dışı stajyere tanınan imtiyazların biz stajyer ve çıraklarada sağlanması gerekmektedir. Aksi durumda bu hukuksuz ve haksız uygulama için  demokratik hak arayışımızdan ödün vermemizi kimse beklememelidir.

Bursa'da Yakalanan Şüphelilerde Uyuşturucu ve Çalıntı Motosiklet Bulundu Bursa'da Yakalanan Şüphelilerde Uyuşturucu ve Çalıntı Motosiklet Bulundu

Çözüm çok kolay ve nettir;
5510  sayılı 1999 öncesi hakların teslim edildiği sosyal güvenlik yasanın içerisine bir madde ile stajyer ve çırakların başlangıç tarihlerinin borçlanılarak sigorta tarihlerinin başlangıç sayılması maddesinin eklenmesidir.

Bir kez daha inançla aziimle haykırıyoruz !
Bizim mağduriyetimizi görmezden gelmeyiniz Yüce TBMM ve parlamenterleri bu sorunu çözebilecek iradeye sahiptir.
Bize verilen sözler vardır seçim bildirgelerine ve beyannamelerinde vaat olarak sunulmuştur staj ve çıraklık başlangıç sayılacak denilmiştir.
Şimdi hakkın mağdura verilme vaktidir biz ailelerimiz ile milyonlarca yurttaş sizlerden gelecek güzel haberleri bekliyoruz. Bu vesile ile bu güne dek sesimizi duyuran siz basın mensubu arkadaşlarımızı ve değerli  emekçilerini saygıyla selamlıyoruz.
Türkiye Staj mağdurları derneği adına bursa staj ve çıraklık mağdurları

bursa-staj-ve-ciraklik-magdurlar-bulustu-mabis-aciklamasi (10)

bursa-staj-ve-ciraklik-magdurlar-bulustu-mabis-aciklamasi (9)

bursa-staj-ve-ciraklik-magdurlar-bulustu-mabis-aciklamasi (8)

bursa-staj-ve-ciraklik-magdurlar-bulustu-mabis-aciklamasi (6)

bursa-staj-ve-ciraklik-magdurlar-bulustu-mabis-aciklamasi (7)

bursa-staj-ve-ciraklik-magdurlar-bulustu-mabis-aciklamasi (5)

bursa-staj-ve-ciraklik-magdurlar-bulustu-mabis-aciklamasi (3)

bursa-staj-ve-ciraklik-magdurlar-bulustu-mabis-aciklamasi (4)

bursa-staj-ve-ciraklik-magdurlar-bulustu-mabis-aciklamasi (2)

bursa-staj-ve-ciraklik-magdurlar-bulustu-mabis-aciklamasi (1)

Editör: Yüksel Aslan