Türk Enfeksiyon Hastalıkları ve Kliniği Mikrobiyoloji Uzmanlar Derneği (EKMUD) Genel Sekreteri ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meltem Taşbakan, Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneğince (TAHUD) çevrim içi gerçekleşen"20. Ulusal Aile Hekimliği Kongresi"nde yaptığı "Salgın Bizi Neler Bekliyor, Biz Ne Bekliyoruz?" başlıklı sunumunda, Kovid-19 salgının etkileri sürdüğünü söyledi.

thumbs_b_c_ef2f63dfe9095506e4b4e8c845264cfb

Prof. Dr. Meltem Taşbakan, salgına karşı en etkili silahın aşı olduğunu, herkesin Sağlık Bakanlığın belirlediği takvime göre aşılarını yaptırması gerektiğini kaydetti.

Aşı yaptıranlardaki antikor seviyelerinin zaman içinde azaldığını anlatan Prof. Dr. Meltem Taşbakan, hatırlatma dozunun uygulanmasının önemli olduğunu belirterek, "Artık mRNA aşılarından sonra bile BioNTech aşısının dahi 6 aydan sonra antikor düzeyinin düştüğü gözleniyor. Bundan dolayı 3. doz aşılama önerilmekte. Hastalıktan korunmak için 3. doz aşılamanın hatta gerekiyorsa 4. doz aşılamanın yapılması şart."

Prof. Dr. Meltem Taşbakan, aşıyla birlikte salgın tedbirlerine titizlikle uyulması gerektiğini dile getirdi.

Havaların soğumasıyla kapalı ortamlarda bulunma süresi daha çok artmaya başladığını vurgulayan Prof. Dr. Meltem Taşbakan şunları söyledi:

"Enfeksiyon kontrol önlemlerini en iyi şekilde uygulamalı, bulaşın önlenmesini sağlamalıyız. Aşı olmamayı ve maskesiz olmayı kabul edemiyoruz. Aşılanmayı hızlandırmak zorundayız.

Yeni varyantlar ortaya çıktıkça, buna bağlı enfekte olabilecek hastalar daha riskli olabilmekte ve bu nedenle bu hastalarda izolasyon önlemlerine dikkat etmemiz lazım. Mesafemizi korumalıyız, ancak bunu sağlamıyoruz. Otogarlarda, AVM'lerde, dışarıda herkes dip dibe. 1,5 metre mesafe biraz hayal gibi."

Prof. Dr. Meltem Taşbakan, aşının hastalığı yüzde yüz önlemese de virüse yakalanıldığında hastalığın hafif geçmesini ve hastaneye yatışları azalttığına dikkati çekti.

Herkese aşı olma çağrısında bulunan Prof. Dr. Meltem Taşbakan şöyle konuştu:

"Aşı, hastalığı hafif geçirmenizi sağlıyor. Semptomatik olsanız dahi hastaneye yatmanızı önlüyor. Hastaneye başvuracak olsanız bile yoğun bakıma yatmanızı önlüyor.

Ciddi anlamda altta yatan başka bir hastalık yoksa ölümü de önlüyor. Bunu kesin olarak biliyoruz. Yoğun bakımlarımızda ya da servislerde yatan hastalarımızın pek çoğu ya aşısız ya da ciddi immün yetmezliği olan hastalar. Altta yatan bir hastalığı olmayan aşılı olan kişiler hastalığı oldukça hafif, yatışı olmadan atlatıyor."