Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür Usta Öğreticiler ile Bir araya Geldi.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür, Gürsu Kaymakamı Naif Yavuz ve Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık ile birlikte Gürsu ilçemizde düzenlenen ustalık telafi programına katkı sağlayan usta öğreticilerle toplantıda bir araya geldi.

Gerçekleştirilen etkinliğe Gürsu Kaymakamı Naif Yavuz, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür, Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, Gürsu İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Bektaş, Uludağ OSB Bölge Müdürü Bayram Tek ve ustalık telafi programında görev alan usta öğreticiler katılım sağladı.

Etkinlikte konuşma yapan Gürsu kaymakamı Naif Yavuz, “Mesem de usta öğretici buluşması kapsamında hepinize teşriflerinizden dolayı teşekkür ederim.

Bursa gerçekten şanslı bir il, sayın Bursa İl Milli Eğitim Müdürümüzü biz İstanbul’dan da biliyoruz mesleki eğitimdeki başarılara ne kadar kıymet verdiğini bu yönüyle de sayın müdürümüzün İstanbul’dan Ankara’ya, Ankara’dan Bursa’ya gelmesi çok kıymetli.

Bu yönden Bursa çok şanslı bir il, ama bu şanslılığın yanında en önemlisi usta öğreticilerimizin şirketlerimizin biz birebir şirket yöneticileri ile de beraber çalışıyoruz.

Onları da bu projelere katılmaya davet ediyorum. Bugüne kadar davet ettiğimiz şirket sahiplerinin yüzde doksanı çok büyük bir istekle gelip protokolü imzaladılar.

Gerçekten bu projeye ülkemizin ciddi anlamda ihtiyacı vardı. Meslek liselerini biraz dışarıda bırakmıştık ama gittiğimiz bütün sanayicilerimiz, arkadaşlarımızın bizlere yakındıkları en önemli sorunlardan bir tanesi ara eleman sıkıntısıydı, gerçekten yetişen bir nesil maalesef yoktu.

Sizler aynı zamanda bizler için birer öğretmensiniz bu çocukları aileler bizlere emanet ediyor bizde sizlere emanet ediyoruz.

Sizler oradaki öğrencilere sadece bir tornanın vidanın nasıl işlediğini öğretiyorsunuz aynı zamanda ahilik sistemini de sizden öğrenecek ülkemize milletimize ciddi faydalar sağlıyorlar.

Sizlere bir kez daha böyle güzel bir projeye katılım sağladığınız adına teşekkür ediyorum” dedi.

Sektör temsilcileriyle önemli adımlar attıklarını belirten Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Serkan Gür, Çocuklarımızın geleceğe emin adımlar ile ilerlemeleri için sizlerle birlikte, işletmelerle birlikte önemli adımlar atıyoruz.

Bizim çocuklarımız sizin yanınızda, sizin çocuklarınız bizim yanımızda o yüzden sektör tarafından baktığımızda da çok manevi çok anlamlı bir buluşma.

Sektördeki çocuklarımızın öğretmenleriyle, danışmanlarıyla beraberiz. Bu benim açımdan çok önemli çünkü mesleki eğitimde yetişen bir kardeşiniz olduğum için aynı zaman da bu maneviyat dolu buluşmadan çok mutluluk duydum” dedi.

Mesleki Eğitim Güçlenirse Türkiye'de Güçlenir

Mesleki eğitimin Türkiye'de çok önemli olduğunu vurgulayan Gür, “Mesleki eğitim güçlenirse Türkiye'de güçlenir. Yani bir ülkenin gelişimini üretim temsil ediyorsa, o zaman üretimdeki aktörde bu gücün en önemli temsilcisidir.

Ülkenin güçlenmesi sektöre bağlı ise, sektöründe güçlenmesi de buradaki aktörlere bağlıdır. Burada bahsettiğimiz aktörlerde mesleki eğitim de yetişiyor.

Dünya’da ürettiğiniz kadar var olabilirsiniz. Son dönemde milli teknoloji alanında yapılan atakları en iyi Bursa biliyor. Bunun en güzel örneğini TOGG olarak verebiliriz.

Bursa Türkiyenin üretimine katkısı çok fazla bir şehir, bu şehrin içerisinde de sanayi alanında gelişen ve geliştiren ilçemiz Gürsu’yu da unutmamak gerek.

İnegöl'de 4 Araç Birbirine Girdi: 1 Yaralı İnegöl'de 4 Araç Birbirine Girdi: 1 Yaralı

Türkiye'nin ilerleyişinin yönünü, belirleyebilecek kadar stratejik bir ilçedir. Böyle bir ilçede böyle bir buluşmada bulunmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

Eğitim alanında gerçekleştirilen projelerde Bursa olarak hedeflerini gerçekleştirdiklerini belirten Gür, “Sayın Cumhurbaşkanımız 2022’nin hedefi 1 Milyon usta ve çırak demişti, Bursa için bu hedef 30 bindi bugün Bursa’da sayı 90 binin üzerinde olduğunu ifade etmek isterim.

Demek ki isteyince, önemli kanunlar çıkarılınca devlet büyüklerimiz o alanı desteklediklerini güzel işler ortaya çıkarılabilir.

Bu tarz çalışmalar devam edecek hem ustalık telafi hem de çıraklık eğitim sisteminin geliştirilmesi ile Türkiye’de sanayisinde çok daha nitelikli hale gelecek.

Çünkü insan kaynağını güçlü tuttuğumuzda aslında bütün meseleyi çözmüş olacağız” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin eğitimi yönünde gerçekleştirilen projelere her zaman destek vereceklerini belirten Gürsu belediye başkanı Mustafa Işık, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Bakanımız bu ülkenin gelişmesi ile ilgili eğer bir yasa çıkarıyorsa yerelde de bizim de bunu desteklememiz lazım diye düşünüyorum.

Özellikle staj seni çağırıyor programı çıktığında bizim arkadaşlarımız hemen milli eğitimdeki arkadaşlarla iletişimi geçtiler sağ olsun bizde müdürümüzle görüştük ne yapabiliriz diye danıştık.

İkili sohbetlerimizin ardından da bizim bir köprü görevi görmemiz gerektiğini anladık. Türkiye'de ilk defa bir belediye ile il milli eğitim müdürlüğü arasında bir anlaşma imzalandı.

Staj programlarımız bizim için önemli ne kadar çok çocuğumuza ulaşabilirsek ne kadar aile ulaşabilirsek o kadar iyi olacak.

Bu yaşlar öğrencilerin kendi yollarını çizdikleri bir dönem, burada doğru yönlendirmeler yapamazsak maalesef sonuçta gidişatı da kötü oluyor.

Sonrasında döndürmek zor oluyor. Bu konuda gerçekten çok iyi oldu devlet büyüklerimizden Allah razı olsun. Bu gelişen nüfusa eşlik edecek esnaf ve sanatkâra ihtiyaç var.

İnşallah sizlerin gayret ve çabalarıyla bu evlatlarımıza güzel bir yön çizeriz. Böyle güzel bir projede emeği geçen öğretmenlerimizden, usta öğreticilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Mesleki eğitim de şirket yetkililerinin ve usta öğreticilerin verdiği desteklerin çok önemli olduğunu belirten Gürsu İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Bektaş, “ Şirketler, çalışanları ve öğrencileriyle bu proje kapsamında bir birliktelik oluşturduk.

27 haftalık eğitimin ardından ustalık sertifikasına sahip oluyor öğrencilerimiz.Bu süreçte şirket yetkililerin ve usta öğretilerimizin verdikleri desteklerden dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

IMG_6066

Editör: Muhammed Esad ŞAHİN