Sektörü dünyanın önde gelen ülkeleri arasına girmek, tam bağımsızlık hedefinde yerli ve milli ürünlerle ihracatını daha çok artırmak için 60 firma ile başladıkları yürüyüşte 10 yılı geride bıraktıklarını söyledi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ; 18 Bin 305 Personel alınacak! Adalet Bakanı Bekir Bozdağ; 18 Bin 305 Personel alınacak!

Üyeleri ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı desteği ile Türkiye'yi dünyanın her yerinde aranan, tercih edilen, referans gösterilen bir seviyeye ulaştırdıklarını, "60 firma ile kurulduğumuzda hedefimiz sektörün tamamını temsil edebilmekti.

Bugün 1100’e ulaşan üye sayımızla sektörümüzü bir araya getirdik, birlikte büyük bir güce ulaştık. Kurulduğumuzda 800 milyon dolar olan ihracatımızı 3 milyar dolar seviyelerine çıkarttık. Yeni pazarlara ulaşma hedefimiz bugün 170 ülkeye ihracat gerçekleştiren bir sektör konumuna ulaştık."

Sektör olarak, geçen 10 yılda sadece mühimmat, parça ve ekipmanla sınırlı kalmayıp, gemi, helikopter, zırhlı araç, simülatör, roket ve füze sistemleri, İHA ve SİHA gibi platformların ihracat gerçekleştirildi.

"Ülke ortalamasının çok üzerinde yer alan ihracat kilogram değerini yüzde 20 artırarak 60 dolara çıkararak ihracatımıza daha çok değer kattık. Savunma ve havacılık sektörü olarak en büyük hedefimiz Türkiye’nin gururu olmaktı. Havada, karada, denizde, uzayda ve siberde, bugün şanlı bayrağımız yerli ve milli ürünlerimizin üzerinde, dünyanın artık her yerinde…

10 yılda birlik olarak sektörümüzün geleceğine güvenle ve umutla bakıyor, birlikte başardıklarımızla yeni hedefler için cesaretleniyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü, birliğimizin 12’nci yılında tüm hedeflerimizi 12’den vurmak için çalışmaya, üretmeye ve başarmaya devam edeceğiz. Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği olarak biliyoruz ki biz birlikte güçlüyüz."