Tarihçi Resul Narin'in arşivinden satın alınan 24 fotoğraf, SATSO hizmet binasında sergilenmeye başladı.

Serginin açılışına katılan Vali Yaşar Karadeniz, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ ve SATSO Meclis Başkanı Erdem Ercan'la fotoğrafları inceleyerek bilgi aldı.

Törende konuşan Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, Cumhuriyet'in 100. yılını kutlamanın onurunu gururunu hep birlikte yaşadıklarını söyledi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, tüm şehitleri ve gazileri şükranla anan Vali Karadeniz, Sakarya'nın bugünlere gelişinin sürecini anlattı.

Cumhuriyet'in yüz yılında Sakarya'nın gelişimini ve değişimini içeren kitaba değinen Karadeniz, "Bundan sonra yapılacak çalışmalara rehberlik edecektir diye düşünüyorum." dedi.

Trabzon Denizinde Kaybolan Uğurcan Korkmaz'ın Cansız Bedeni Bulundu Trabzon Denizinde Kaybolan Uğurcan Korkmaz'ın Cansız Bedeni Bulundu

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ da kitabı, Cumhuriyet'in 100. yılına armağan ve vefa borcu olarak hazırladıklarını ifade etti.

Kentin göçlerle kurulduğunu, farklı kültürlerin uyum içinde yaşadığını anlatan Altuğ, stratejik konumuyla her zaman önemli bir yere sahip olan şehrin, Cumhuriyet'in kuruluş ve kurtuluş serüvenine de şahitlik ettiğini kaydetti.

Kitabın Sakarya adına önemli bir koleksiyon kaynak olacağına işaret eden Altuğ, "Bugünden düne işaret etmek ve geleceğe iz bırakmak sorumluluğuyla 1923-1954 tarihleri arasındaki Sakarya'nın Cumhuriyet döneminde geçirdiği önemli değişimleri ve gelişimleri ele alan bir kaynak kitap hazırladık." dedi.

Yazar Resul Narin de kitapla 1954'te il olan Sakarya'nın tarihine katkı sunmayı amaçladıklarını kaydetti.

Tarımı ticareti sanayisi ve kültürel hayatıyla Sakarya'nın her zaman adından söz ettirdiğini aktaran Narin, SATSO'nun kitabı hayata geçirmesinin önemine işaret ederek katkılarından dolayı SATSO yönetimine teşekkürlerini iletti.