Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Mehmet Bekir Şen, sağlıklı bir hamilelik için önerilerde bulunmuştur.

Öncelikle, doktor kontrolleri kesinlikle aksatılmamalıdır. Her kontrol hem anne hem de bebeğin sağlığı açısından büyük önem taşır. Hamilelik döneminde de egzersiz yapılabilir. Riskli bir gebelik yaşanmıyorsa egzersiz yapmak faydalıdır. Özellikle yüzme iyi bir seçenek olacaktır.

Hamilelik döneminde karında kaşıntılar meydana gelebilir. Bunun nedeni karnınız büyüdükçe karın derisinin gerilmesidir. Bazı kadınlarda el ve ayaklarda da kaşıntılar oluşabilir. Tüm bunlar normal olmakla birlikte kaşıntıların aşırı duruma gelmesi ve vücudun her tarafında olması bir karaciğer hastalığının belirtisi olabileceğinden, hemen doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelik hormonları metabolik hızınızı artırarak eskiden sizi rahatsız etmeyen ısı düzeylerinden dahi rahatsızlık duyulmasına, sıcak basmalarına ve terlemeye neden olabilir. Bu durumda daha ince ve hafif giyinmeye gayret etmeli ve bolca su tüketilmelidir.

Fazla kafein tüketiminden uzak durulmalıdır. Hamilelikte fazla kafein, uyku bozuklukları, sık idrara çıkma, baş ağrısı, susuz kalma gibi şikayetlerin artmasına neden olabilir. Ayrıca, erken doğum, düşük doğum ağırlığı, düşük gibi sorunlara da sebebiyet verebilir.

Anne adayının kilosu ne fazla ne de az olmalıdır. Fazla kiloda ya da aşırı zayıflıkta hamilelikte sorunların oluşmasına neden olabilir.

Hamilelikten önce anne adayında hipertansiyon (yüksek tansiyon) hastalığı olunmasa bile, hamileliğin 20. haftasından sonra oluşabilir. Bu durum hem anne hem de bebeğin sağlığını tehlikeye sokabilir. Hamilelik döneminde yoğun baş ağrısı, hızlı kilo alımı, bulanık görme gibi şikayetler mevcut olursa, hemen doktora gidilmelidir.

Hamilelikte Mide Bulantısı: Hafif Beslenme ve Bol Sıvı Önerisi Hamilelikte Mide Bulantısı: Hafif Beslenme ve Bol Sıvı Önerisi

Son olarak, hamilelik döneminde ilaç almadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Editör: Yüksel Aslan