Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Rusya'nın Suriye ile alakalı yükümlülüklerine karşı sorumsuzca davranış sergilediği" yönündeki açıklamasını değerlendiren Dmitriy Peskov, Rusya ile Türkiye'nin, Suriye'de durum ve Soçi mutabakatındaki yükümlülükler ile alakalı yaklaşımlarında "nüansların" olduğunu söyledi.

thumbs_b_c_790b65a1877971d570b577b1dd923c2c

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Erdoğan tarafından defalarca ele alındığına dikkati çeken Dmitriy Peskov, "Türkiye ile ilişkilerin dostane ve ortaklık niteliği, bu anlaşmazlıkları açık ve yapıcı şekilde istişare etmeye izin veriyor."

Dmitriy Peskov, Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik düzenlediği Pençe-Kılıç Hava Harekatına dair şunları söyledi:

"Türkiye'nin kendi güvenliği ile alakalı endişelerini anlıyor ve bunlara saygı duyuyoruz. Bunun Türkiye'nin yasal hakkı olduğunu düşünüyoruz.

Karadeniz Tahıl Girişimi küresel gıda güvenliğini ilerletti Karadeniz Tahıl Girişimi küresel gıda güvenliğini ilerletti

Bununla birlikte, tüm tarafları durumun ciddi şekilde istikrarsızlaşmasına yol açabilecek adımlardan kaçınmaya çağırıyoruz. Bu, bumerang gibi dönebilir ve güvenlik durumunu daha çok zorlaştırabilir."

Zaporijya Nükleer Santrali

Ukrayna'nın Zaporijya Nükleer Santrali ile alakalı duruma değinen Dmitriy Peskov, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) santralle ilgili görevine yerine getirdiğini ancak santral etrafında güvenlik bölgesinin oluşturulması konusunda ilerlemenin olmadığını vurguladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Ukrayna'dan, bu bölgeden ağır silahları çekmesini, saldırılardan ve Avrupa kıtasını tehlikeye atma yönündeki adımlardan vazgeçmesini talep etmek gerekiyor."