Yardımcı Personel ihtiyacı devam ediyor!

Eğitim-öğretimin nitelikli ve verimli bir şekilde, sağlıklı bir ortamda devam ettirilebilmesi, okulların sağlıklı koşullarda açılması hedefinin gerçekleşmesi için temizlik, güvenlik, bakım ve onarım gibi hizmetleri yürütecek personel ihtiyacının karşılanması kaçınılmazdır.

Basketbol: 23. Cevat Soydaş Basketbol Turnuvası Basketbol: 23. Cevat Soydaş Basketbol Turnuvası

Eğitim-öğretimin uygun şartlarda, hijyen tedbirlerinin tam alındığı, eğitim çalışanlarının ve yöneticilerinin asli işlerini dışında başka işleri de yapmak zorunda kalmadığı bir eğitim öğretim ortamı için personel ihtiyacı her zamankinden daha fazladır okul açılma arefesinde.

Okullarımızın yardımcı personel ihtiyacı kadrolu memur statüsünde personelle karşılanamadığından, vazgeçilemez nitelikteki hizmetler, okul-aile birlikleri tarafından veya Toplum Yararına Program (TYP) kapsamındaki geçici istihdamla yürütülmeye çalışılmaktadır.

Okulların açılmasına bir aydan daha az bir süre kalmış olmasına rağmen TYP kapsamında okullarda çalışacak İş-Kur personelinin(temizlik ve güvenlik personeli) ne vakit başlayacağına dair bir haber yok maalesef.

Zor ve ağır birçok yükü omuzlamak durumunda kalan okul yönetimleri ve eğitimciler, destek hizmetleri personeli ihtiyacının karşılanamaması nedeniyle okulları eğitime hazır tutmak için büyük gayret göstermekte fakat sorunları çözmekte zorlanmaktadır.

ramazan-acar-bursa-memursen-baskani

Okul Bazlı Ödenek Tahsisi uygulamasına geçilmelidir

Okulların kendi kullanımlarına sunulmuş herhangi bir ödenekleri de olmadığından personel açığı sorunu kalıcı olarak çözülememektedir.

Yetkili Kurumlarımız, okullarımızın sağlıklı koşullarda eğitim öğretim yapması hedefini, personel ihtiyacını karşılayarak güçlendirmeli, temizlik, güvenlik ve hijyen konusunda taviz vermemelidir. En kısa sürede okullarımızın personel ve diğer ihtiyaçlarını karşılayacak, Okul Bazlı Ödenek Tahsisi uygulamasına geçilmelidir vesselâm.