Amerika Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, bankanın araçlarını yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesini önlemek için kullanacaklarını söyledi.

Fed, Jerome Powell'ın ikinci dönem için Fed Başkanlığına adaylığı kapsamında Amerika Senatosu'nda yapacağı konuşmanın metnini yayımladı.

thumbs_b_c_4be1c866d874aee10c1f744c3e9041b4

Türkiye Almanya'ya ihracatında dev rekor Türkiye Almanya'ya ihracatında dev rekor

Jerome Powell, Amerika ekonomisinin Kovid-19 salgınının arifesinde 11 yıllık rekor uzunlukta bir büyüme yaşadığını ve işsizliğin 50 yılın en düşük seviyesinde olduğunu, bu tablonun salgın nedeniyle neredeyse bir gecede değiştiğini söyledi.

Jerome Powell, Kovid-19 salgınının ekonomik etkilerine karşı Fed'in elindeki tüm politika araçlarını kullandığını, hanehalkları, topluluklar ve işletmeler için hayati önem taşıyan kredi akışını yeniden sağlamak ve finansal sistemi istikrara kavuşturmak için hızla harekete geçtiklerini söyledi.

Ekonominin bugün son yıllardaki en hızlı temposunda büyüdüğünü ve iş gücü piyasasının güçlü olduğunu belirten Jerome Powell, zorlukların devam ettiğini söyledi.

Salgın sonrası ekonomi bazı açılardan farklı olabilir

Jerome Powell, "Devam eden salgına rağmen ekonomi hızla güçlendi. Bu durum, kalıcı arz ve talep dengesizliklerine ve darboğazlara, dolayısıyla yüksek enflasyona neden oldu."

Maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine ulaşmakta kararlı olduklarını belirten Jerome Powell, "Araçlarımızı ekonomiyi ve güçlü bir iş gücü piyasasını desteklemek, yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesini önlemek için kullanacağız."

Jerome Powell, salgın sonrası ekonominin bazı açılardan farklı olabileceğini, hedeflerin peşinde koşarken bu farklılıkları hesaba katmak gerekeceğini söyleyerek, bu doğrultuda para politikasının devamlı gelişen ekonomiye ayak uydurarak geniş ve ileriye dönük bir bakış açısı benimsemesi gerektiğini bildirdi.

Yeni ve mevcut tehditlere karşı tetikte olacaklarını belirten Jerome Powell, şunları söyledi:

"Kararlarımızın ülke genelindeki her kişi, aile, işletme ve toplum için önemli olduğunu biliyoruz. Bu kararları, mevcut en iyi kanıtlara ve uzun süredir devam eden para politikası bağımsızlığı geleneğine dayanarak nesnellik, dürüstlük ve tarafsızlıkla almaya kararlıyım."

Jerome Powell'ın 2018 yılında başladığı Fed Başkanlığında görev süresi şubat ayında dolacak.

Amerikan Başkanı Joe Biden, 22 Kasım 2021 yılında Jerome Powell Fed Başkanlığına ikinci dönem için aday göstermişti.