Geçen hafta Avrupa'da vadeli doğal gaz kontratının 162 avroyla rekor seviyelere yükselmesi ve Brent petrolün varil fiyatının 83,5 dolarla 3 yılın zirvesini görmesi, enflasyonist endişeleri besledi. 

Tahıl Koridoru'nda fiyatlar gevşemeye devam ediyor Tahıl Koridoru'nda fiyatlar gevşemeye devam ediyor

Enflasyon beklentilerindeki yükseliş nedeniyle tahvil faizlerindeki yukarı yönlü seyir devam etti. Haftanın ikinci yarısında Amerika'da borç tavanı konusunda anlaşma sağlanması ve Rusya'nın enerji fiyatlarını yatıştıran açıklamaları her ne kadar risk iştahını desteklese de Amerika'nın istihdam raporundan karışık sinyaller gelmesi fiyatlama zorluklarının sürmesine neden oldu.

Amerika'da tarım dışı istihdam, eylül ayında 194 bin kişi artarak 500 bin kişilik piyasa beklentilerin çok altında kaldı. Ülkede işsizlik oranı eylül ayında yüzde 5,2'den yüzde 4,8'e gerileyerek Mart 2020 yılından beri en düşük seviyeye indi.

Amerika Merkez Bankası (Fed) para politikasını belirleme noktasında dikkate aldığı önemli göstergelerden istihdam verilerinin, iş gücü piyasası ve ekonomideki dengelenme sürecine dair belirsizliklerin bir zaman daha devam edeceğini gösterdiğini, bankanın varlık alımlarının hızını azaltma planında bir değişiklik yapmasının beklenmediğini söyledi.

Bu hafta çarşamba günü açıklanacak Amerika'da enflasyon verisinin öneminin arttığını söyleyen analistler, aynı gün Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 21-22 Eylül'de gerçekleştirdiği toplantı detayları belli olmasıyla Fed'in para politikasına yönelik yol haritasının daha net anlaşılabileceğini söyledi.

Açıklanan istihdam verileri sonrasında geçen hafta cuma günü New York borsasında düşüş yaşansa da endekslerin haftalık bazda yükseliş kaydetmesi dikkati çekti. 

Amerika'nın 10 yıllık tahvil faizleri cuma günü yüzde 1,62 ile son 4 ayın en yüksek seviyesini test etmesinden sonra bugün yüzde 1,61 seviyesinde bulunuyor. Amerika'nın endeks vadeli kontratları yeni haftaya düşüşle başladı.

Avrupa tarafında geçen hafta doğal gaz tedarikinde yaşanan sorunlar gündemin üst sıralarında yer alırken, bölgede açıklanan veriler de ekonomik toparlanmanın istenilen düzeyde olmadığını teyit etti. 

Avrupa Merkez Bankası salgın sürecinde devreye alınan desteklerin sona ermesi için hazır olunduğu mesajını vermesi de haftanın öne çıkan gelişmeleri arasında yer aldı. 

Enflasyon beklentilerinin yükselmeye devam etmesi ile avro, dolar karşısındaki değer kaybını üst üste beşinci haftaya taşıdı. Bu gelişmelerle haftalık bazda İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,97, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,65 ve Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,33 değer kazandı. 

Avro/dolar paritesi geçen hafta 1,1530 ile Temmuz 2020 yılından beri en düşük seviyesini görmesinden sonra bugün 1,1570 seviyelerinde bulunuyor. Avrupa'da endeks vadeli kontratlar yeni haftaya düşüşle başladı.

Asya'da Çin'de emlak sektöründe yaşanan borç krizi gündemde kalmaya devam ederken, Avustralya'nın en büyük kenti Sydney'de 107 gün devam eden tam kapanma bugün sona erdi. 

Dolar/yen paritesi 112,7 ile Aralık 2018 yılından beri en yüksek seviyeyi gördü. Yendeki zayıflamanın ihracatçı şirket hisselerini desteklemesi ile Japonya'da Nikkei 225 endeksi kapanışa yakın yüzde 1,6 değer kazanırken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,4 ve Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 2,2 yükseldi.

Emtia tarafına bakıldığında, Brent petrolün varil fiyatı geçen hafta yüzde 4'ün üzerinde değer kazanmasından sonra bugün de 83,5 dolarla Ekim 2018 yılından beri en yüksek seviyesini gördü.

Yurt içinde, Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi cuma günü yüzde 0,08 değer kazanarak 1.398,00 puandan kapanırken, haftalık bazda endeksteki kayıp yüzde 0,25 düzeyinde gerçekleşti. Dolar/TL geçen hafta tarihi zirvesini 8,9755'e taşımasından sonra, bugün bankalararası piyasanın açılışında 8,9450 seviyelerinde işlem görüyor.

Analistler, petrol başta olmak üzere ham madde fiyatların yüksek seyretmesiyle enflasyonist kaygıların gündemde kalmaya devam ettiğini, makroekonomik verilerin karışık sinyaller vermesinin de para politikaları açısından belirsizliklerin sürmesine neden olduğunu söyledi.

Enflasyonist kaygılar paralelinde yükselen tahvil faizlerinin seyrinin dikkatle takip edilmesi gerektiğini, bugün yurt dışında veri gündeminin sakin olduğunu, yurt içinde ağustos ayına dair ödemeler dengesi ve işsizlik oranı verilerinin takip edileceğini, ayrıca TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yapacağı sunumun gelecek dönem para politikalarının seyrine yönelik ipucu vermesi açısından önemli olacağını söyledi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.370 ve 1.355 seviyelerinin destek, 1.420 puanın direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

Ekonomistler, cari işlemler hesabının ağustos ayında 190 milyon dolar açık vermesini bekliyor. Ekonomistlerin yıl sonu cari açık beklentilerin ortalaması 20 milyar 390 milyon dolar oldu.