Nadir görülen gök olayı parçalı Güneş tutulması, Türkiye'den Ay diskinin Güneş diskini yüzde 40 oranında kapatması şeklinde izlendi.

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi yılın bu son ve Türkiye’den de gözlenebilen parçalı Güneş tutulması için özel etkinlik düzenledi.

2022_Ekim_AA-29245441

Etkinlik boyunca Güneş gözlemine uygun teleskoplarla ziyaretçilere gözlem yaptırıldı. Tutulma canlı olarak sosyal medyadan yayınlandı.

2022_Ekim_AA-29245488

Ankara Üniversitesi Kraiken Rasathanesi Müdürü Doç. Dr. Mesut Yılmaz, yaptığı açıklamada, parçalı Güneş tutulmasının nadir görülen gök olaylarından olduğunu söyledi.

2022_Ekim_AA-29245587

Bu gök olayında Ay diskinin Güneş diskinin önüne geçilmesiyle oluştuğunu, "Böylece Ay, gökyüzünde gördüğümüz Güneş'in bir kısmını kapatıyor, biz de güneşin ışığını biraz daha azalmış hissediyoruz. Bu olaya parçalı Güneş tutulması denilmesinin sebebi Güneş diskinin tamamının örtülmemesinden kaynaklanıyor."

2022_Ekim_AA-29245756

Bugünkü parçalı Güneş tutulmasının dünyanın hiçbir yerinde tam örtülme şeklinde gerçekleşmeyeceğini, bazı ülkelerde tutulma oranının daha yüksek oranlarda meydana geleceğini söyledi.

thumbs_b_c_01afa08ef45d36118869e008df79dc5e

Parçalı Güneş tutulması döngülerinin her yıl değiştiğini, "Türkiye'den izlenebilecek bir sonraki parçalı tutulma, 2 Ağustos 2027 yılında gerçekleşecek. Bir sonraki tutulmayı görebilmemiz için bu yılı beklememiz gerekiyor."

Ankara'da yüzde 40 oranında güneş diskinin örtüldüğünü görüyoruz

"Ankara'da yüzde 40 oranında Güneş diskinin örtüldüğünü görüyoruz. Ama biraz daha kuzey ülkelere gidildiğinde, örneğin Rusya, Finlandiya, Batı Asya bölgeleri bu oranı yüzde 60-70 oranında izleyecek.

Türkiye'de saat 13:54'te en yüksek oran olan yüzde 40 güneş diski kapanmış olacak. Saat 12:39'da başlayan parçalı güneş tutulması saat 15:08'de sona erecek.

Asgari ücret toplantısı 7 Aralık'ta Asgari ücret toplantısı 7 Aralık'ta

Güneş diskinin yüzde 40'ı kapanmış olsa da gökyüzünde parlaklıkta ya da sıcaklıkta çok ciddi değişiklik hissetmeyeceğimiz için çoğu insan bu gök olayının farkına varmıyor.

Fark edilebilmesi için güneş diskinin yüzde 95'inin kapanması gerekiyor. Dolayısıyla güneşe bakmayan insanlar, bu gök olayını bugün hissetmeyecek. Tam Güneş tutulması, Ay'ın tamamen Güneş'i örtmesiyle gerçekleşiyor. Bir sonraki tam Güneş tutulması Türkiye'den 30 Nisan 2060 yılında gözlemlenebilecek."

Çıplak gözle bakılmaması uyarısı

"Tutulmaya tamamen çıplak gözle, teleskop ya da dürbünle kesinlikle bakmasınlar. Çünkü bu, gözde körlüğe kadar ciddi kalıcı hasara yol açabilir. O yüzden tamamen özel güneş fitreleri dediğimiz profesyonel ekipmanıyla gözlemi yapabilirler. Bir başka teknik projeksiyon tekniği.

Şu anda rasathanemizde uyguladığımız bu yöntemde, teleskopa gelen görüntü doğrudan çıplak gözle değil bir kağıt üzerine yansıtıyoruz, Kağıttaki yansımayı izliyorsunuz. Özel bir filtre alma imkanınız yoksa bu yansıyı izleyerek tutulmayı izleyebiliyorsunuz."