Osmangazi asrın felaketinin yaralarına merhem oldu

Bursa'nın Osmangazi Belediyesi, geçtiğimiz yıl 6 Şubat'ta Türkiye'yi derinden sarsan Kahramanmaraş depreminde etkili bir yardım ve destek operasyonu gerçekleştirdi.

Depremde 11 ili etkileyen ve 'asrın felaketi' olarak nitelendirilen olayda devlet ve millet dayanışması ön plana çıkarken, Osmangazi Belediyesi etkin bir rol oynayarak takdir topladı.

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki deprem ve Elbistan ilçesindeki 7,6 büyüklüğündeki deprem sonucunda 53 bin 537 kişi hayatını kaybederken, 107 bin 213 kişi yaralandı.

İnegöl'de Park Halindeki Araç Alev Aldı İnegöl'de Park Halindeki Araç Alev Aldı

AW135986_05

Osmangazi Belediyesi, felaketin hemen ardından harekete geçerek arama kurtarma ekiplerini bölgeye yönlendirdi ve enkaz altındaki canları kurtarmak için çaba sarf etti.

Depremzedelere yönelik yardım seferberliğini başlatan belediye, kullanılmamış kışlık kıyafet, battaniye, bebek bezi, bebek maması, yakacak, soba, erzak ve hijyen malzemelerini içeren yardım TIR'larını bölgeye ulaştırdı.

Osmangazi Belediyesi, barınma ihtiyacını karşılamak için İslahiye ilçesinde prefabrik bir kent olan Osmangazi Mahallesi'ni kurdu.

100 hanelik mahalle, içerisinde cami, okul, oyun parkı, millet kıraathanesi ve bilgisayar sınıfı gibi donatılarla depremzedelere hizmet verdi.

Sağlık hizmetlerine de odaklanan belediye, depremzedelerin kaldığı çadırların çevresini düzenli olarak ilaçlayarak salgın hastalıkların önüne geçmeye çalıştı.

Ayrıca, geçici konaklama merkezlerinde kalan vatandaşlara sağlık taraması yapmak üzere bir ekip oluşturdu.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, felaket sonrasında ortaya çıkan yardımlaşma duygusunun önemine vurgu yaparak, "Asrın felaketinin yıldönümünde, devletimiz hizmetleriyle, vatandaşlarımıza konutlarını teslim ederek yanlarında olduğunu gösterdi. Rabbim, bir daha böyle bir felaketle imtihan etmesin" dedi.

AW135986_04