Rusya'nın 24 Şubat tairinde saldırı başlattığı Zaporijya bölgesinde cephe hattına 8 kilometre uzaklıkta bulunan ve nüfusu 15 bin olan Orikhiv, devamlı Rus güçlerinin hedefi oluyor.

Diplomatik atılım: Sullivan'ın Suudi ve İsrail ziyaretleri Diplomatik atılım: Sullivan'ın Suudi ve İsrail ziyaretleri

2022_Agustos_AA-28629525

Rus ordusunun mart ayında Zaporijya bölgesinin çeşitli yerleşimlerini kontrolüne geçirmesinden sonra genelde topçu saldırıları düzenlediği şehirde, sokakta yürüyen insanları görmek neredeyse imkansız.

2022_Agustos_AA-28644511

Genelde askerler ile polis memurlarının görüldüğü ve sessizliğin hakim olduğu şehirde okul, konut ve belediye binası gibi yapılar ile altyapının, saldırılar sonucu aldığı ağır hasar dikkati çekiyor.

2022_Agustos_AA-28644512

Orikhiv Belediye Başkanı Anatoliy Kkvorostiyanov, şehre yönelik aylardır devam eden saldırılar hakkında yaptığı açıklamada, şehirdeki son saldırının 11 Ağustos tarihinde yaşandığını söyledi.

2022_Agustos_AA-28644518

Şehre devamlı Rus güçlerinin fırlattığı füzelerin isabet ettiğini belirten Kkvorostiyanov, "Onlar (Ruslar) bölgeye girdiğinden beri şehre yönelik bu saldırılar devam ediyor."

2022_Agustos_AA-28644523

Anatoliy Kkvorostiyanov, Rus güçlerinin, Orikhiv'i havadan ve karadan bombalamaya devam ettiğini belirterek şehre fosfor bombası gibi bazı yasak füzelerin de atıldığını iddia etti.

"Şehre, 2 ila 3 saat süren ve tek saldırıda 150 füzenin fırlatıldığı günler de oldu. Ellerinde ne varsa bize fırlatıyorlar. Bize karşı bir tek kimyasal silah kullanmadılar diyebilirim."

Cephe 8 kilometre uzaklıkta

Anatoliy Kkvorostiyanov, Orikhiv şehrine bağlı 3 köyün şimdilik Rus güçlerinin kontrolünde olduğunu aktararak şunları söyledi:

"Cephenin bize 5 kilometreye kadar yaklaştığı dönemler oldu. Şimdi ise cephe hattı bize bazı noktalarda 8, bazı noktalarda da 11 kilometre mesafede. Yakın olduğumuz için Rus güçleri bize topçu atışları rahat yapabiliyor. Son dönemlerde hava saldırıları oldu."

Rus askerlerin, Orikhiv'de belli noktalara değil hemen her yere füze atmaya devam ettiğini aktaran Anatoliy Kkvorostiyanov, "Aslında en tehlikelisi, bu saldırıların her yere yapılması. Hedefsiz atışlar oluyor. Füzeler her yere düşebilir ve en korkutucu olan da bu."

Anatoliy Kkvorostiyanov, saldırılar sonucu sivillerin ve sivillere ait binaların zarar gördüğüne işaret ederek "Saldırılar nedeniyle özel mülk, konutlar, tek katlı ve çok katlı binalar hasar alıyor. Füze düşmeyen sokak kalmadı."

Saldırılar sonucu 20 kişi öldü

Şehrin aslında küçük olduğunu, merkezde sadece 15 bin kişinin yaşadığını, çevredeki köylerle beraber toplam nüfusun 19 bin 500'e yakın olduğunu belirten Anatoliy Kkvorostiyanov, şehir sakinlerinin önemli kısmının, savaşın başlamasıyla daha güvenli bölgelere gittiğini söyledi.

"Tahliye sürecinin en aktif devam ettiği dönemlerde şehirde 3 bin 500 kişinin kaldığını hatırlıyorum ama şimdi geri dönen insanlar oluyor. Şimdiki bilgilere göre, şehir merkezi ve çevredeki yerleşimlerde 6 bine yakın sivil bulunuyor. Saldırılar sonucu 20 kişi öldü ve yüzlerce kişi yaralandı. İnsanlar dönüyor ama burada tehlike sürüyor."