Bakan Mahmut Özer, Beyoğlu Mustafa Kandıralı Güzel Sanatlar Lisesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, 17 Haziran'da 2021-2022 eğitim öğretim yılı.

Bakan Mahmut Özer, öğretmenlere 20-24 Haziran tarihleri arasındaki mesleki çalışma döneminde izin verdiklerini belirterek, "Uzaktan eğitimle mesleki gelişimlerini tamamlayacaklar, 27-30 Haziran tarihleri arasında idari izinli sayılacaklar."

eğitim öğretim

Öğrenciler bu dönem eğitim öğretimlerini kesintisiz bir şekilde tamamlamış olacaklarını söyleyen Bakan Mahmut Özer, bu süreçte çok yorulan öğretmenlere teşekkür etti. Öğretmenlerin ne kadar fedakar olduklarına bu süreçte bir kez daha şahit olduklarını söyledi.

"8 saat maskeyle okullarda durdular. Kurallara riayet edilmesi için gerekli özeni gösterdiler. Aşılanma oranlarında sadece Türkiye'de değil, OECD ülkelerinin çoğundaki öğretmenlerin aşılanma oranından bile daha yüksek aşılanma oranıyla topluma örneklik gösterdiler.

Vefa gruplarında öğretmenlerimiz seferber oldular. Onun için ara dönemde olduğu gibi okul kapandıktan sonraki 20-24 Haziran tarihleri arasındaki mesleki çalışma döneminde, yani seminerler haftasında, öğretmenlerimize izin veriyoruz.

Okula gelmeyecekler. Öğretmen Bilişim Ağıyla uzaktan eğitimle mesleki gelişimlerini tamamlayacaklar. Onun akabindeki 27-30 Haziran tarihleri arasında Bakanlık tarafından idari izinli sayılacaklar. 1 Temmuz tarihine kadar öğretmenlerimiz kendi girişimlerini kendileri planlayacaklar."

İlk defa Türk musikisini de Güzel Sanatlar Lisesi müfredatının içerisine dahil ettik

Bakan Mahmut Özer, Beyoğlu Mustafa Kandıralı Güzel Sanatlar Lisesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, 17 Haziran 2021-2022 eğitim öğretim yılı, Mustafa Kandıralı'nın büyük bir sanatçı olduğunu ama eğitime erişimle alakalı çok sıkıntılar çektiğini, Türkiye'de dünyada tanınan büyük performanslar gerçekleştiren ve sadece o performanslarla yetinmeyip nice sanatçılar yetiştiren büyük bir üstat olduğunu söyledi.

Sadece akademik becerileriyle ön plana çıkan bir gençlik değil, kültür, sanat, medeniyet, ilim, irfan ve hikmetle sürekli teması olan, geçmişin derin damarlarından beslenen, onu yeni yorumlarla insanlığa sunan sanatçıların ortaya çıkmasını istediklerini dile getiren Bakan Mahmut Özer, bunun için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile kapsamlı bir iş birliğine girdiklerini anlattı.

Bakan Mahmut Özer, şu ana kadar 75 ilde 95 güzel sanatlar lisesiyle bu çalışmaları devam ettirirken 6 ilde güzel sanatlar lisesinin olmadığını gördüklerini, bir, iki hafta gibi kısa bir süre içerisinde bu illerde güzel sanatlar liselerini kurduklarını, artık 81 ilde güzel sanatlar lisesi olduğunu söyledi.

Sosyal devletin önceliğinin erişimi kolaylaştırmak olduğunun altını çizen Bakan Mahmut Özer, son 19 yılda eğitimdeki büyük dönüşümün ana odağının eğitimin önündeki engelleri kaldırmak olduğunu söyledi.

ÖSYM duyurdu: 1 Temmuz'dan itibaren… ÖSYM duyurdu: 1 Temmuz'dan itibaren…

Bakan Mahmut Özer, sadece güzel sanat liselerinin yaygınlaşmasına değil, güzel sanatlardaki kültür ve sanatla ilgili etkinliklerin diğer okullarda olması için çaba sarf ettiklerini kaydederek, ilk defa Türk musikisini Güzel Sanatlar Lisesi müfredatının içerisine dahil ettiklerini söyledi.

2 bin 300'ün üzerinde anaokulu çağındaki çocuğa yetenek taraması yaptık

İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan "Güzel sanatlar alanında maalesef kendi kültür dünyamıza sahip çıkmada bugüne kadar biraz aksak gittik diyelim. Bundan sonra bu çok daha güçleniyor. Biz de kendi vakıflarımızla bu alandaki yetenekli çocukları bulmaya, desteklemeye devam edeceğiz."

Üsküdar'da 2 bin 300'ün üzerinde anaokulu çağındaki çocuğa yetenek taraması yaptıklarını kaydeden Erdoğan, "Gelecek sene ilkokula başlayacak çocuklarımıza, bunların içinden 150 tanesini okulumuzdaki detaylı yetenek taramasına davet ettik.

Haftaya onların içinden en başarılı bulduğumuz çocukları tam burslu olarak okulumuzda inşallah okutacağız. İçlerinden Türk müziğinin yeni dehalarının, yeni Tamburi Cemillerinin, yeni Kandıralılarının çıkması için çalışmaya devam edeceğiz."

Açılış törenine İstanbul Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Beyoğlu Belediye Başkanı Ali Haydar Yazıcı ve İnsan ve İrfan Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Fatih Çıtlak da katıldı. Kurdele kesilerek lisenin açılışı gerçekleştirildi.