Nilüfer’e Sürdürülebilir Yaşam Parkı

Hitachi Astemo Türkiye iş birliği ile 23 Nisan Mahallesi’nde yapılan Sürdürülebilir Yaşam Parkı törenle açıldı. Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, parkın doğa dostu ve çevreci kimliğiyle Türkiye’de örnek olacağını söyledi. 

İklim değişikliğiyle mücadeleyi öncelikleri arasına alan, 2022 yılını da İklim Yılı ilan ederek bu yöndeki çabalarını artıran Nilüfer Belediyesi, bu konuda somut bir hizmeti daha hayata geçirdi. Nilüfer Belediyesi, Hitachi Astemo Türkiye iş birliğiyle 23 Nisan Mahallesi’nde yaptığı, doğa dostu ve çevreci kimliğiyle Türkiye’ye örnek olacak Sürdürülebilir Yaşam Parkı’nı hizmete açtı. Parkın açılış törenine Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, eşi Zeynep Terzioğlu Erdem, Hitachi Astemo Türkiye Genel Müdürü Murat  Bayram ve firma çalışanları, Nilüfer Belediye Meclisi Üyeleri, muhtarlar ile mahalle halkı katıldı. 

Bursa Polisi, 7 İlde Hırsızlık Yapan 24 Yaşındaki Kadını Yakaladı Bursa Polisi, 7 İlde Hırsızlık Yapan 24 Yaşındaki Kadını Yakaladı

Açılış töreninde konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, çağın ihtiyaçlarına uygun, yani tam anlamıyla ‘yeni nesil’ bir parkı hizmete sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.  Nilüfer Belediyesi olarak iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve doğal kaynakların ve enerjinin verimli kullanılmasına yönelik faaliyetleri yaygınlaştırmak için çalıştıklarını söyleyen Başkan Erdem, “Sürdürülebilir ve iklim dostu bir kent oluşturmak için çabalıyoruz. Bu anlamda Hitachi Astemo Türkiye iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz bu park, doğa dostu ve çevreci kimliğiyle örnek bir park olacak” dedi. 

Parktaki oyun gruplarının,  çocuklarda çevre bilinci oluşturacak nitelikte hazırlandığını belirten Başkan Erdem  şöyle devam etti:  “Kendi elektriğini üretecek olan bu park, çevreci, sürdürülebilir özellikleriyle örnek olacak. Bu parkta çocuklarımız zıpladıkça veya pedal çevirdikçe elektrik üretmiş olacaklar ve bu elektrik de parkın aydınlatmasında kullanılacak. Çocuklarımız böylece spor yaparken ve oyun oynarken aslında çevreye de katkıda bulunacaklar.  Parkın sulama sisteminde ise depolanacak yağmur suları kullanılacak. Bugün iklim değişikliğine neden olan olumsuz faktörlerin yüzde 95’inin insan kaynaklı olduğunu biliyoruz.  O nedenle en başta çocukları bu konuda eğiterek bir farkındalık yaratmamız gerekiyor. Çocuklarımız burada eğlenirken çevreyi korumak adına da çok şey öğrenecekler ve inanıyorum ki bu park çocuklarımızda çevre bilinci oluşmasında katkıda bulunacak.”

Başkan Erdem konuşmasında sürdürülebilir yaşam için böyle örneklerin çoğaltılması gerektiğini de vurguladı. 
Hitachi Astemo Türkiye Genel Müdürü Murat Bayram da çevreyle dost bir parkı halkla buluşturmaktan duydukları mutluluğu ifade etti.  Sürdürülebilir ve çevre dostu projenin ortağı olmaktan onur  duyduklarını  ifade eden Murat Bayram, “Bu proje üzerinde çalışırken hep iki kelime zihnimde yankılandı. İlki sürdürülebilirlik, diğeri de çocuklardı. Küresel ısınma, su ve hava kirliliği dünyayı hızla tehdit eden etkenler olarak öne çıkmaya başladı. Bu proje bu sorunlara alternatif fikir üretme ve farkındalık yaratma açısından özel bir proje. İçinde dinamolarla, güneş panelleri ve rüzgar türbinleriyle kendi enerjisini üreten park. Farklı drenaj sistemiyle yağmur suları depolanacak ve kendi ihtiyaçlarını çözecek bir park” diye konuştu. 

Çocuklara sürdürülebilirlik ve çevre kültürünü anlatmak gerektiğini söyleyen Bayram,  okullara ve anne babalara da seslenerek “Lütfen çocukları bu parka getirin. Onları geleceğe hazırlayalım. Çocuklara iyi bir gelecek bırakalım. Ama asıl geleceğe iyi çocuklar bırakırsak her şey çok daha güzel olacaktır” dedi. Murat Bayram, kurum olarak bu tür projelere destek vermeye devam edeceklerini belirtti ve başta  Başkan Turgay Erdem olmak üzere projede emeği geçen herkese teşekkür etti. 
23 Nisan Mahalle Muhtarı Sevda Bayraktar da mahalleye kazandırılan park için  Nilüfer Belediyesi  ve Hitachi Astemo Türkiye’ye teşekkür etti.

Bayraktar. “Nilüfer’in en genç mahallelerden biri olan 23 Nisan’da park sıkıntımız vardı ve bu proje bu ihtiyaçlara önemli ölçüde karşılık verecek” dedi.  
Konuşmaların ardından Başkan Erdem katkıları nedeniyle Hitachi Astemo Türkiye Genel Müdürü Murat Bayram’a plaket vererek teşekkür etti. 
Protokolün ve mahalle halkını katılımıyla yapılan açılış sonrası, Başkan Erdem ve konuklar parkı gezerek iklim dostu oyun gruplarını inceledi. 
6 bin metrekarelik alanı kapsayan parktaki oyun grupları,  çocuklarda çevre bilinci oluşturacak nitelikte. Elektrik üreten mekanik aletlerin yer aldığı parkta çocuklar zıplayarak enerji üretimi yapacak. Çocuklar dinamo kolunu veya bisiklet pedalını çevirerek de enerji üretecek. Böylece spor ve oyun oynarken aslında çevreye de katkıda bulunacaklar. Güneş panelli rüzgar türbininin de enerji üretimine katkıda bulunacağı parktan elde edilecek elektrik, yine parkın aydınlatmasında kullanılacak.

Yürüyüş yolunun da bulunduğu parkta, yağmur suyunu toplamak için drenaj sistemi de kuruldu.  Depolanan yağmur suyu, sulama sisteminde kullanılacak.
Parkta yer alan bir başka oyun grubu da sıfır atık hedefiyle kuruldu. Burada da çocuklarda çevre bilinci oluşturulması  amacıyla kapak, plastik gibi atıklar toplanacak.

PARK (10)

Editör: Yüksel Aslan